Δεν μπορεί στο τέλος! (video)

Μπορεί ο Παπαπέτρου να πραγματοποίησε την σπουδαιότερη εμφάνιση της καριέρας του πετυχαίνοντας 39 πόντους, ωστόσο ο Παναθηναϊκός για ρίτη φορά πλήρωσε την αστοχία του στο τελευταίο σουτ και ηττήθηκε από την Άλμπα στο ΟΑΚΑ με 106-105.

Μπορεί ο Παπαπέτρου να πραγματοποίησε την σπουδαιότερη εμφάνιση της καριέρας του πετυχαίνοντας 39 πόντους, ωστόσο ο Παναθηναϊκός για tρίτη φορά πλήρωσε την αστοχία του στο τελευταίο σουτ και ηττήθηκε από την Άλμπα στο ΟΑΚΑ με 106-105.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε νευρικά και με αρκετά λάθη στην οργάνωση του παιχνιδιού. Κακή περιφερειακή άμυνα που επέτρεπε τα σουτ τριών πόντων κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γερμανοί γι να είναι μπροστά στο σκορ. Στα μισά του δεκαλέπτου με τρίποντο του Χέρμανσον έγινε το 13-16.

Την ίδια στιγμή τα επιθετικά ριμπάουντ κρατούσαν τους πράσινους στην επίθεση με κύριο εκφραστή τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Το πείσμα των Τόμας και Γουάιλι έφεραν το 19-18 στο 7΄. Η κυριαρχία κάτω από την ρακέτα με 8 συνολικά ριμπάουντ 4εκτων οποίων επιθετικά, έφεραν τους πράσινους στο 26-22, 2.18΄΄ πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Οι άμυνες ήταν σε δεύτερο πλάνο και με καλάθια του Νοκό μέσα στο ζωγραφιστό το δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο με 31-31.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πράσινοι ξεκίνησαν και πάλι νευρικά στην επίθεση ενώ στην άμυνα παρουσίαζαν τα ίδια προβλήματα. Γκιφάι και Χέρμανσον έκαναν το 31-39. Κάκιστη περιφερειακή άμυνα με την Άλμπα στο 12’ να έχει σημειώσει 5/8. Ένα κάρφωμα του Παπαγιάννη για το 33-39 ήρθε στο 6.44 πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Η Άλμπα έφυγε με 35-45 στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου. Τίποτε δεν άλλαξε στην συνέχεια. Κάκιστος Παναθηναικός στην άμυνα ένας εναντίον ενός, κακός και στην περιφέρεια. Η Άλμπα παίζοντας ελεύθερα και χωρίς άγχος έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο 58-49.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με κάρφωμα του Γκερτράιτις έγινε το 60-49. Πάλι ο Παπαπέτρου με ασίστ Καλάθη έκανε το 53-62. Ο Νίκος Παππάς έδωσε λύσεις σ’ εκείνο το σημείο για το 57-64 στο 24’. Παπαπέτρου και Γουάιλι ήταν οι δύο σταθεροί πυλώνες στην επίθεση και με τρίποντο του Έλληνα φόργουορντ έγινε το 60-64, ο οποίος σ’ εκείνο το σημείο έφτασε τους 21 πόντους.

Η άμυνα των πράσινων άρχισε να δουλεύει καλύτερα και να δυσκολεύει την Άλμπα, οδηγώντας την σε λάθη. Ο Ιωάννης έκανε και το 64-66 στο 27’. Ένα τρίποντο του Μέισον όμως έκανε το 66-72 στο  29’ και ο Νοκό με κάρφωμα το 6-74. Ανάσα με σουτ στο τέλος για τρεις από τον απίστευτο Ιωάννη Παπαπέτρου για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 69-74.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο πάλι ο Παπαπέτρου που έμοιαζε να τα κάνει όλα μείωσε σε 71-76 και 74-76 με τρίποντο φτάνοντας εκείνη την στιγμή τους 31 πόντους. Το ΟΑΚΑ πήρε φωτιά και προσπαθούσα να τραβήξει και τους υπόλοιπους. Ο Νοκό όμως μέσα στην ρακέτα ήταν αποτελεσματικός κι έκανε το 74-80. Ο Καλάθης έκανε το 78-82 στο 35’.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό θρίλερ μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Παναθηναϊκός κέρδισε δύο βολές, ο Καλάθης έβαλε τη μία και το σκορ πήγε στο 88-88. Οι Γερμανοί είχαν την τελευταία επίθεση, ωστόσο δεν τα κατάφεραν και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, η εικόνα του ματς δεν άλλαξε με το σκορ να αλλάζει χέρια καθ’ όλο το πεντάλεπτο. Το ματς ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, όπως συνηθίζουμε να λέμε, με τον Παππά να σκοράρει τρίποντο για το 98-96 και τον Χέρμανσον να ισοφαρίζει 98-98, 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Η τελευταία επίθεση πήγε στους «πράσινους». Ο Καλάθης οργάνωσε, ο Τόμας πήρε το σουτ στο χαμηλό ποστ αλλά αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση.

Στη δεύτερη παράταση φυσικά το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι δύο ομάδες, με εμφανή τα σημάδια της κούρασης πλέον, προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν η μία τις αδυναμίες της άλλης. Ο Σίκμα πέτυχε γκολ φάουλ στα τελευταία 8,9 δευτερόλεπτα με το σκορ στο 106-105. Η τελευταία επίθεση των «πράσινων» πήγε στα χέρια του Ράις, ο οποίος αστόχησε σε τρίποντο και ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ, έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς.