”Τσαλακώθηκε” στη Μόσχα (video)

Η Χίμκι νίκησε και την Αρμάνι και παρέμεινε αήττητη στη Μόσχα (87-79) σπάζοντας το αήττητο έξι αγώνων της ιταλικής ομάδας στο 300ο παιχνίδι του Έτορε Μεσίνα στην διοργάνωση.

Η Αρμάνι σοβαρή, με μόλις τρία λάθη στο πρώτο ημίχρονο και ”ζεστή” από την περιφέρεια (7/15 τρίποντα), κατάφερε να οδηγήσει το παιχνίδι σε όλο το 20λεπτο. Κυρίως ο Νέντοβιτς που ήρθε από τον πάγκο, αλλά και ο Ρολ εκτελούσαν από την περιφέρεια με αποτέλεσμα η ιταλική ομάδα να προηγηθεί ακόμα και με 9 πόντους (24-33). Καταπληκτικός και ο Σκόλα έβαλε 9 πόντους στο φινάλε του ημιχρόνου από τους 14 σε 11 λεπτά συμμετοχής. Η Χίμκι έβρισκε λύσεις όσο βρισκόταν στο παρκέ ο ηγέτης της Αλεξέι Σβεντ που τελείωσε το πρώτο μέρος με 17 πόντους και 6 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του Ρώσου γκαρντ, ο Γιόνας Γερέμπκο που ήρθε από τον πάγκο να βάλει 10 πόντους με 5/5 δίποντα.

Η ομάδα του Μεσίνα φεύγει με 9 στο ξεκίνημα (47-56) με καλάθι του Μίτσοφ, όμως η Χίμκι έτρεξε μοναδικό σερι 16-0 και πήγε στο ματς στο 63-58. Στο φινάλε της περιόδου μίλησε ο Ροντρίγκεθ και έφερε το παιχνίδι στα ίσα (65-65).Η Χίμκι αρχίζει το τελευταίο δεκάλεπτο με σερί 11-0 και η ιταλική ομάδα δείχνει αρκετά κουρασμένη για γυρίσει το ματς. Προσπάθεια γίνεται με τα τρίποντα των Ρολ και Μίτσοφ (80-64). Η ρωσική ομάδα ξαναφεύγει με 7-0 σερί και με το καλάθι του Γερέμπκο που γράφει το 87-74 και το ματς τελειώνει.

Ο Σβεντ τελείωσε το ματς με 24 πόντους και 7 ασίστ, ο Γιόνας Γερέμπκο είχε 19 πόντους με 7/8 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Από την ιταλική ομάδα ο Λουίς Σκόλα πέτυχε 16 πόντους, τους 14 στο πρώτο μέρος.

Τα δεκάλεπτα:22-25, 47-51, 65-65, 87-79