Με σόου Ροντρίγκες έπιασε κορυφή το Μιλάνο (video)

Η Αρμάνι με καταπληκτική τελευταία περίοδο υποχρέωσε την Μπαρτσελόνα στην πρώτη της ήττα στη σαιζόν και πάτησε κορυφή, όπου συγκατοικεί με CSKA και Μπαρτσελόνα, με ρεκόρ 5-1.

Η Μπαρτσελόνα καθοδηγούμενη από τον εντυπωσιακό Ντέιβις πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα και σε ένα αλάνθαστο πρώτο 10 λεπτο προηγήθηκε 15-20, με τον Αμερικανό να σημειώνει 11 πόντους.

Οι Ιταλοί βασιζόμενοι στα περιφερειακά σουτ ισοφάρισαν 30-30 λίγο πριν το ημίχρονο, για να πάρει το όπλο του ο “άφαντος” μέχρι τότε Μίροτιτς και να δώσει αέρα 7, 30-37. Το δεύτερο μέρος ήταν άλλη ιστορία με τον Σκόλα να βάζει 8 πόντους στην τρίτη περίοδο, να δίνει προβάδισμα 46-44 στην ομάδα του, αλλά την Μπαρτσελόνα να κλείνει εντυπωσιακά και αυτή την περίοδο, με επί μέρους 6-14, για το 52-58.

Το πόκερ συνεχιζόταν μέχρι να ρίξει ο Μεσίνα στο τραπέζι τον Ντέλα Βάλε. Ο Ιταλός μπήκε ζεστός έβαλε 8 στη σειρά για να φέρει μπροστά το Μιλάνο, το οποίο δεν ξανακοίταξε πίσω. Τα τελευταία λεπτά ήταν προσωπικό σόου του Ροντρίγκες, που με 17 πόντους και 7 ασίστ, έγινε 11ος σκόρερ όλων των εποχών και προσπέρασε τον Τεόντοσιτς για την τέταρτη θέση στις τελικές πάσες.

17 ο Ισπανός, 16 ο Μίτσοφ και 14 πόντους ο αγέραστος Σκόλα, αλλά ο Ντέλα Βάλε ήταν ο παράγοντας Χ.

Μίροτιτς και Χίγκινς μαζί είχαν 6/19 σουτ, ενώ ξεχώρισε ο Ντέιβις με 15 πόντους.