Horror show στο ΣΕΦ! (video)

Η Μακάμπι σε ρυθμούς Halloween τρομοκράτησε τον Ολυμπιακό στο Φάληρο και πήρε άνετη νίκη 90-65 !

Ο Ολυμπιακός με Ρόστεστι και Ριντ να κάνουν ντεμπούτο και τους Κουζμίνσκας και Μιλουτλινοβ να αγωνίζονται ταλαιπωρημένοι από γαστερντερίτιδα δεν κατάφεραν να αποτελέσουν εμπόδιο για την καλοκουρδισμένη μηχανη της Μακάμπι. Οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν 90-65 στη χειρότερη μέχρι στιγμής εμφάνιση τους στη Euroleague!

Καυτή με το καλημέρα η Μακάμπι!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ζεστά την αναμέτρηση βρίσκοντας σκορ από Πολ, Σπανούλη, Τσέρι για να φτιάξει διαφορά επτά πόντων με το σκορ στο 9-2. Κάπου εκεί ξύπνησε η Μακάμπι με τον Κάσπι να σημειώνει συνεχόμενα καλάθια με αντίπαλο τον Γιώργο Πρίντεζη. Στην πρώτη περίοδο η ομάδα του Πειραιά παρουσίασε προβλήματα στην αμυντική της λειτουργία, δίνοντας το δικαίωμα στη Μακάμπι να βρίσκεται κοντά στο σκορ. Στον αντίποδα λειτούργησε θετικά στο επιθετικό κομμάτι με αξιόλογη κυκλοφορία της μπάλας, ειδικότερα μετά την είσοδο του Τέιλορ Ρότσεστι στο ματς, πραγματοποιώντας παράλληλα το ντεμπούτο του με τον Ολυμπιακό. Κορυφαίος στο σκοράρισμα στην πρώτη περίοδο για τον Ολυμπιακό ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης. Από την πλευρά της Μακάμπι ο Τάρικ Μπλακ ήταν ο πολυτιμότερος. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τη Μακάμπι μπροστά στο σκορ με 24-21 με τον Ολυμπιακό να έχει 9/14 δίποντα και 1/4 τρίποντα, με 5 ασίστ και κανένα λάθος.

Επέστρεψε από το πουθενά ο Ολυμπιακός!

Στη δευτερη περίοδο ο Ολυμπιακός δεν παρουσίασε θετικό πρόσωπο στο παρκέ και η Μακάμπι βρήκε ευκαιρία να φτάσει τη διαφορά μέχρι και τους δέκα πόντους! Η ομάδα από το Ισραήλ είχε ως πρώτο βιολί τον Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο οποίος έφτασε τους 9 πόντους, όπως και ο Σκότι Γουίλμπεκιν. Η Μακάμπι κατάφερε να σουτάρει με καλή κυκλοφορία μπάλας 13 τρίποντα, σκοράροντας τα εξι από αυτά! Με μόλις 2/8 τρίποντα ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός. Ενώ η διαφορά ήταν σταθερά στους δέκα πόντους, οι ερυθρόλευκοι μείωσαν τη διαφορά με ένα δίποντο του Βεζένκοφ και το buzzer beater τρίποντο του Πάντερ για το 40-45 του πρώτου μέρους!

Ο Ολυμπιακός εκλεισε το πρώτο μέρος με 13/24 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 8/13 βολές, 14 ριμπάουντ (11-3), 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 3 λάθη. Η Μακάμπι είχε  11/21 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 5/6 βολές, 15 ριμπάουντ (11-4), 11 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 4 λάθη.

Δεν βοήθησε ο Ριντ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ζεστοί στο ματς και έφτασαν σε ένα σερί  8-0 με τρίποντο του Μπράντον Πολ. Αν και επιθετικά ο Ολυμπιακός έδειξε παλμό, στην άμυνα φάνηκε ιδαιτέρως αδύναμος, καθώς συνέχισε να δίνει ελεύθερα σουτ τριών πόντων στη Μακάμπι και φυσικά οι παίκτες του Σφαιρόπουλου εκμεταλλέυτηκαν αυτό το δώρο. Από το 43-45 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η Μακάμπι με συνεχόμενα τρίποντα των Γουίλμπεκιν, Κάσπι και Γουότερς έφτασε τη διαφορά στο 50-61! Δύο λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου ο Κεμζούρα έβαλε στο ματς και τον Γουίλι Ριντ με τον Αμερικανό να κάνει ντεμπούτο. Ο Ολυμπιακός με τη βοήθεια του κόσμου αναζήτησε το ξέσπασμα, αλλά μερικά απανωτά λάθη έφερε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της, 56-68!

Διαδικαστική η τέταρτη περίοδος!

Στην τέταρτη περίοδο η Μακαμπι βρήκε την ευκαιρία να κάνει διαχείριση του σκόρ, καθώς ο Ολυμπιακός βραχυκυκλωμένος σε άμυνα και επίθεση δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς. 5.58″ πριν το τέλος η διαφορά έφτασε στους 16 πόντους και στα 3.35″ στους 20 πόντους! Ο Ολυμπιακός δεν είχε την ενέργεια και δεν μπήκε στο παρκέ με συνεχείς κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση. Το τελικό 65-90 τα λέει όλα για την εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ. Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Πρίντεζης με 16 πόντους, ακολούθησε με 12 ο Πολ. Από πλευράς Μακάμπι σκόραρε 19 ο Γούιλμπεκιν και Ντόρσεϊ, ενώ 10 είχε και ο Γουότερς!

Ο Ολυμπιακός έκλεισε με 6/21 τρίποντα το ματς, ενώ είχε και 11/20 βολές. Η Μακάμπι σούταρε με 57% στο δίποντο, 46% στο τρίποντο και 64% στις βολές.

Σε ό,τι αφορά τις νίκες και τις ήττες μέχρι στιγμής, 2-4 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος υποδέχεται στη συνέχεια στο ΣΕΦ την Εφές, 4-2 για τη Μακαμπι που θα φιλοξενήσει στην έδρα της την Άλμπα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 4 (0/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Ρότσεστι 4 (2/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1 ασίστ, 1 κλεψιμο, 5 λάθη σε 15:50), Πολ 12 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Σπανούλης 8 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 5 ασίστ), Τσέρι 4, Μιλουτίνοβ 3 (1/2 δίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 16 (6/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 6 (1), Ρούμπιτ 5 (4 ριμπάουντ), Ριντ 1

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 4 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλμπεκιν 19 (2/4 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/5 βολές), Έισι 8 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Χάντερ 8 (4/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Κάσπι 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 19 (3/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντιμπαρτολομέο 4 (1), Γουόλτερς 10 (2), Κοέν 2, Μπλακ 4 (6 ριμπάουντ), Ζούσμαν 3