Με σούπερ Φριντέτ ο Παναθηναϊκός σταμάτησε τα… δώρα (video)

Ο Φριντέτ έβαλε 22 πόντους και οι Πράσινοι πήραν πολύ μεγάλη νίκη (79-89) στην Αγία Πετρούπολη επί της Ζενίτ-Εκπληκτικός στο α’ μέρος ο Ντεσόν Τόμας, ενέργεια από τον Γουάιλι και εξαιρετική δουλειά από Βουγιούκα και Παπαπέτρου.

Ο Φριντέτ έκανε μεγάλο παιχνίδι στην Αγία Πετρούπολη και πήρε τη σκυτάλη από τον Ντεσόν Τόμας που ήταν ο σκόρερ του α’ μέρους. Από ένα σημείο και μετά ήταν ξεκάθαρο ότι το μόνο που δεν θα επέτρεπε στον Παναθηναϊκό να πάρει τη νίκη θα ήταν οι… αυτοκτονικές του τάσεις αυτές που δεν του επέτρεψαν να πάρει τα παιχνίδια που προηγήθηκαν με Βιλερμπάν και Αρμάνι όταν έχασε τα ματς στο τέλος, στην τελευταία επίθεση.
Ο Παναθηναϊκός έφτασε μέχρι και το +14 στα 3 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και στο +9 στο 34’.

Νευρικό μπάσιμο

Ο Παναθηναϊκός άρχισε με: Φριντέτ, Καλάθη, Τόμας, Παπαπέτρου και Παπαγιάννη. Η Ζενίτ είχε στην πρώτη πεντάδα, Αλμπισί, Χόλινς, Τόμας, Τρούσκιν και Αϊβερσον. Ο Παναθηναϊκός έκανε άσχημο μπάσιμο στο παιχνίδι, δεν βρήκε ρυθμό ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση και η Ζενίτ (με Αλμπισί) είχε εύστοχα τρίποντα και αυτός ήταν ο κύριος λόγος που λίγο πριν τη συμπλήρωση του πενταλέπτου είχε το +5, στο 11-6.

Ψηλό σχήμα, 10π. από Τόμας

Ο Αργύρης Πεδουλάκης έκανε γρήγορα αλλαγές βάζοντας στην πεντάδα Βουγιούκα και Μπέντιλ, ψήλωσε το σχήμα του Παναθηναϊκού και αυτό βοήθησε τους Πράσινους να ελέγξουν τον ρυθμό και να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά (1’40’’ πριν το τέλος της περιόδου) με 18-20, με καλάθι του Τόμας. Ο Τόμας στην πρώτη περίοδο ήταν πολύ καλός και με 10 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού.

Το πάει στο +6, ενέργεια από Μήτογλου

Ο Παναθηναϊκός δεν άρχισε καλά τη β’ περίοδο και έμεινε απόντος στο πρώτο δίλεπτο. Ο Καλάθης επέστρεψε από τον πάγκο, η συμμετοχή πάντως του Μήτογλου σε αυτό το διάστημα του αγώνα ήταν ευεργετική για τον Παναθηναϊκό. Ο Μήτογλου -όπως και ο Βουγιούκας στην αρχή του αγώνα- έδωσε ενέργεια στον Παναθηναϊκό και με δικούς τους 8 πόντους το σκορ στο 15’ ήταν 26-30. Ο Παναθηναϊκός πήγε στο +6 (για πρώτη φορά) με Τόμας στον αιφνιδιασμό, στο 16′, (28-34) και διατήρησε τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, στο 17’ (30-36) και 32-38 στο 1’20’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Τα τρίποντα του Αλμπισί

Η διαφορά όμως εξανεμίστηκε πολύ γρήγορα καθώς ο Αλμπισί με δύο σερί τρίποντα έφερε το σκορ στο 38-38 στα 46’’ πριν το τέλος του ημχρόνου, με τον Γάλλο να έχει 4/6 στα τρίποντα. Ο Αλμπισί από τη Ζενίτ και ο Τόμας από τον Παναθηναϊκό ήταν οι πρώτοι σκόρερ των δύο ομάδων στο ημίχρονο, έκαστος από 12 πόντους.

Η… ιστορία με τα τρίποντα

Ενδιαφέρον στο ημίχρονο το ότι από τη Ζενίτ ο Αλμπισί είχε 4/6 τρίποντα και όλοι οι υπόλοιποι της Ζενίτ, 1/11 ενώ ο Παναθηναϊκός είχε 1/7 έξω από τη γραμμή των τριών πόντων, με μοναδικό εύστοχο τρίποντο σε αυτό το διάστημα από τον Τόμας. Όπως επίσης το γεγονός ότι στο πρώτο ημίχρονο η Ζενίτ είχε 7 επιθετικά ρημπάουντ και αυτό ήταν εμπόδιο για τον Παναθηναϊκό.

Αρχίζει ο Φριντέτ

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να ελέγχει για τα καλά το προβάδισμα. Μπήκαν τα τρίποντα (2 από τον Φριντέτ, ένα από τον Παπαπέτρου), βγήκαν οι συνεργασίες με τον Γουάιλι και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να φτάσει στο +10 (47-57 στο 25’) και πάλι εκεί στο 26’ με 49-59, με κάρφωμα του Γουάιλι.

Το πάει στο +14

Και λίγο μετά, πάλι ο Φριντέτ, στο 27’, φτάνει τη διαφορά για πρώτη φορά στο +12, με 49-61 και στο +14 (49-63), πάλι με Φριντέτ που έφτασε στους 16 προσωπικούς πόντους. Ο Φριντέτ είχε 0/3 τρίποντα στο ημίχρονο. Έκλεισε την τρίτη περίοδο με 16 πόντους.

Μπλακ άουτ Παναθηναϊκού

Ο Παπαπέτρου και αυτός δίνει πολύτιμους πόντους και κρατά το +14 (49-63 στο 27’) αλλά η Ζενίτ με 8-2 κάνει το 57-65, στο 29’, μειώνοντας τη διαφορά. Οι γηπεδούχοι παίρνοντας επιθετικά ρημπάουντ (έφτασαν τα 14 επιθετικά οι γηπεδούχοι σε αυτό το διάστημα) μείωσαν κι άλλο και η τρίτη περίοδος έκλεισε για τον Παναθηναϊκό με το +5 (60-65) με τη Ζενίτ σε τρία λεπτά να έχει επί μέρους σκορ 11-2.

Η ενέργεια του Γουάιλι

Στην 4η περίοδο, ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε την ενέργεια του Γουάιλι όσο η άμυνα του δεν είχε την πρέπουσα συνοχή. Οι 14 πόντοι που έφτασε ο Γουάιλι βοήθησαν πολύ για τους Πράσινους που πήγαν στο +9 (64-73 στο 34’) με τρίποντο του Ράις.
Η Ζενίτ δεν άφησε το παιχνίδι, επέστρεψε, με τον Πονίτκα να της δίνει πολύτιμους πόντους και στα 2’28’’ πριν το τέλος το σκορ ήταν στο 78-81 και στο 78-83 στο 1’15’’ πριν το τέλος με μία βολή του Αλμπισί.
Ο Φριντέτ όμως δεν θα άφηνε αυτό το παιχνίδι πόσο μάλλον όταν πήγαινε -και- στις βολές που τα ποσοστά του είναι εξαιρετικά. Έδωσε σιγουριά στον Παναθηναϊκό, όπως και τα καθοριστικά ρημπάουντ του Παπαπέτρου σε αυτό το διάστημα. Ο Παναθηναϊκός δεν θα μπορούσε να συνεχίσει να κάνει δώρα. Και έφτασε στη νίκη με 79-89.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  20-22, 38-40, 60-65, 79-89.

ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Πλάθα):  Άιβερσον 10 (5 ριμπάουντ), Αλμπισί 15 (4/8 τρίποντα), Πονκρασόφ (0/3 τρίποντα), Χόλινς (0/4 τρίποντα), Τόμας 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρένφρο 2 (4 ασίστ, 5 λάθη), Κοστόφ, Πούσκοφ 2, Τρούσκιν 6 (2), Αμπρομάιτις 4 (5 ριμπάουντ), Πονίτκα 16 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Αγιόν 12 (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης):  Τόμας 17 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Ράις 3 (1 τρίποντο, 3 ασίστ), Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 9 (11 ριμπάουντ), Βουγιούκας 6 (3 τάπες), Τζόνσον, Μπράουν, Φρεντέτ 22 (5/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ), Καλάθης 8 (4/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Γουάιλι 14 (6/9 δίποντα, 2/3 βολές), Μήτογλου 8, Μπεντίλ 2.

Ομαδικά στατιστικά – Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης:  20/35 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 12/20 βολές, 36 ριμπάουντ (21+15), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός:  29/47 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 13/16 βολές, 28 ριμπάουντ (23+5), 27 ασίστ, 11 κλεψίματα, 8 λάθη, 4 τάπες.