Με την…ψυχή στο στόμα το Μιλάνο (video)

Η ομάδα του Μεσίνα, δυσκολεύτηκε πολύ αλλά τελικώς επικράτησε εντός έδρας με 85-81 της Ζάλγκιρις κατακώντας την πρώτη νίκη της στη Euroleague.

Το Μιλάνο, επόμενος αντίπαλος του Παναθηναϊκού, είχε τον τρότο να επιβιώσει στις δύσκολες στιγμές και να ανταπεξέρθει στην πίεση της Ζάλγκιρις, επικρατώντας στο Φόρουμ με 85-81 για τη δεύτερη αγωνιστική της Euroleague.

Οι Μιλανέζοι, για τους οποίους επέστρεψε ο Μίτσοβ, όχι όμως οι τραυματίες Νέντοβιτς, Γκουντάιτις, Μακ, είχαν εκρηκτική εκκίνηση, οικοδομώντας διαφορά 16 πόντων,23-7 στο πρώτο δεκάλεπτο με 4/4 τρίποντα, ενώ οι Λιθουανοί πέτυχαν το πρώτο καλάθι τους 4:36 πριν από το τέλος της περιόδου.

Η είσοδος των Λεκάβιτσους, Μιλάκνις έδωσε επιθετικές λύσεις στο σύνολο του Γιασικέβιτσους, η οποία έκανε σερί 10-0 και μείωσε στους 6, 27-21. Ο Ροδρίγεθ βρήκε ρυθμό κρατώντας τη διαφορά στους 7 πόντους, το 43-36 ήταν το σκορ ημιχρόνου, με τη Ζάλγκιρις να πετυχαίνει 29 πόντους στη δεύτερη περίοδο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν πόντους από τη γραμμή των βολών και τους γηπεδούχους να διατηρούν διαφορά 5 πόντων, 64-59.

Η τέταρτη περίοδος ανήκει στον Γουόκαπ, που πέτυχε τους 9 πρώτους πόντους της ομάδας του, η οποία με καλάθι του Γκριγκόνις 12 δεύτερα πριν από το τέλος μείωσε στο δίποντο, 83-81, στη συνέχεια οι Λιθουανοί ζήτησαν βήματα του Ρολ σε παγίδα στο μέσο του γηπέδου, αντ’ αυτού οι διαιτητές έδωσαν φάουλ στον Σέρχι, ο Ισπανός είχε 2/2 βολές διαμορφώνοντας το τελικό 85-81.

Από τους γηπεδούχους, ο Ροδρίγεθ είχε 17 πόντους και 6 ασίστ, πολύτιμος ο Μπρουκς με 14 πόντους, 13 προσέθεσε ο Μίτσοβ, 11 είχε ο Σκόλα. Για την πρωταθλήτρια Λιθουανίας, ο Γουόκαπ πέτυχε 19 πόντους, 13 είχε ο Γκριγκόνις, 11 ο Λεκάβιτσους, 10 ο Λεντέιλ.