Δύο παρατάσεις και… Μιλάνο!

Ακόμα ένα "θρίλερ" στην Ευρωλίγκα, με την Αρμάνι Μιλάνο να φεύγει με τη νίκη από την Ισπανία κόντρα στη Βαλένθια μετά από δύο παρατάσεις, με σκορ 98-103.

Ακόμα ένα “θρίλερ” στην Ευρωλίγκα, με την Αρμάνι Μιλάνο να φεύγει με τη νίκη από την Ισπανία κόντρα στη Βαλένθια μετά από δύο παρατάσεις, με σκορ 98-103.

Διαβάστε το 6ο τεύχος του περιοδικού Super Euroleague με αποκλειστικά θέματα που αφορούν την Ευρωλίγκα

Η Βαλένθια ξέφυγε με 17 στο τρίτο δεκάλεπτο (62-45) αλλά από εκεί και πέρα η Μιλάνο άρχισε να “ροκανίζει” τη διαφορά, για να ισοφαρίσει με τον Θίοντορ (74-74) και το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση αφού ο Έρικ Γκριν αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο.

Οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν και στην παράταση, ενώ ο… κλήρος αυτή τη φορά έπεσε στον Βίβες για το τελευταίο σουτ και με το σκορ ισόπαλο στο 85-85, ωστόσο η μπάλα βρήκε σίδερο.

Οι παίκτες του Πιανιτζάνι έδειξαν να έχουν περισσότερες δυνάμεις στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, κάτι που αποτυπώθηκε στο παρκέ, αφού ξεκίνησαν τη δεύτερη παράταση με σερί 8-0 (85-93).

Το τελικό 98-103 έφερε τους Ιταλούς στο 2-5, ενώ ο Τζέρελς οργίασε με 30 πόντους και 6/11 τρίποντα. Από κοντά ο Θίοντορ που είχε 20 πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά ξεχώρισαν οι Γκριν (22π) και Ντούμπλιεβιτς (18π). Ρεκόρ 3-4 μετρούν οι “νυχτερίδες”.