Πρωταθλητής στις… ανατροπές (video)

Με το 3ποντο του Μάντζαρη στην εκπνοή ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη 79-77 επί της Ζιελόνα Γκόρα σε ένα ματς που έσπασαν καρδιές αλλά στο τέλος μίλησε η "καρδιά του πρωταθλητή".

Με το 3ποντο του Μάντζαρη στην εκπνοή ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη 79-77 επί της Ζιελόνα Γκόρα σε ένα ματς που έσπασαν καρδιές αλλά στο τέλος μίλησε η “καρδιά του πρωταθλητή”.
Η νίκη αυτή ήταν η 5η σε ισάριθμους αγώνες στην ευρωλίγκα για τον Ολυμπιακό που εκλεισε αήττητος τον πρώτο γύρο της φάσης των ομίλων.

Ο Ολυμπιακός για ακόμα ένα ματς δεν ήταν καθόλου καλός τόσο στην άμυνα του όσο και στην επίθεση του που του έλειπε ο ρυθμός και η δημιουργικότητα. Οι Πολωνοί τα εκμεταλλεύτηκαν όλα αυτά και πήραν από την αρχή το προβάδισμα το οποίο το έχασαν για πρώτη φορά 42” πριν το φινάλε από το τρίποντο του Σπανούλη και πάρα τις συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ σε αυτά τα τελευταία δευτερόλεπτα, οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν νικήθηκαν ούτε από το χρόνο.

Ο Πρίντεζης έκανε για ακόμα ένα βράδυ καταπληκτικό παιχνίδι με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ, με το Σπανούλη να ξυπνάει στο 2ο ημίχρονο και να σημειώνει 18 πόντους και παράλληλα να μοιράζει 9 ασίστ. Σταθερή αξία ο Ματ Λοτζέσκι που σημείωσε 13 πόντους με 3/5 τρίποντα ενώ χρεώνεται και με την έξυπνη επαναφορά στην τελευταία φάση και την πάσα στον Μάντζαρη.

Για τη Ζιελόνα Γκόρα που πραγματικά βρέθηκε αγκαλιά με τη νίκη αλλά δεν την πήρε, ο Ντραγκίσεβιτς με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ έκανε πολύ μεγάλη ζημιά  στον Ολυμπιακό όπως επίσης και ο Σελ που σημείωσε 15 με ? τρίποντα και ο Εγιένγκα με 13 πόντους και το καλάθι στα 2,5” πριν τη λήξη πού φάνηκε να δίνει τη νίκη στους Πολωνούς αλλά, δεν είχαν υπολογίσει στο μετρ των ανατροπών.

Το ξεκίνημα του ματς για ακόμα ένα παιχνίδι δεν ήταν καθόλου καλό για τον Ολυμπιακό που χωρίς ρυθμό στο παιχνίδι του εγκλωβίστηκε στην άμυνα ζώνης της Ζιελόνα Γκόρα. Οι Πολωνοί εκμεταλλεύτηκαν τις αμυντικές δυσλειτουργίες της άμυνας του Ολυμπιακού και την αδράνεια των ψηλών του μαζεύοντας 15 ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο και τρέχοντας ένα σερί 7-0 στα τελευταία 1’19” έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με νταμπλ σκορ (11-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε επιθετικά όμως δεν κατάφερε να διορθώσει τα προβλήματα στην άμυνα του. Οι Πολωνοί με το Σελ και τον Ντραγκίσεβιτς να φτάνουν με ευκολία στο καλάθι του Ολυμπιακού διατηρούσαν σταθερά ένα προβάδισμα μεταξύ 7 και 11 πόντων για να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 29-38.

Στο 3ο δεκάλεπτο όλοι περίμεναν την έκρηξη και την αντεπίθεση του Ολυμπιακού όμως οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα παρέμεναν εγκλωβισμένοι στην άμυνα ζώνης της Ζιελόνα Γκόρα. Οι Πολωνοί προηγήθηκαν με 37-48 στο 23′ και 40-50 στο 25′ με καλάθια του Μπράκινς.
Ο Ολυμπιακός με το Βασίλη Σπανούλη να ξυπνάει έτρεξε ένα επιμέρους σκορ  8-2 και μείωσε στους 4(48-52) στο 26′ και στους 3(53-56) στο 27′ με τρίποντο του Λοτζέσκι. Το δεκάλεπτο τελείωσε με τους Πολωνούς να προηγούνται 55-63.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα νεύρα ήταν τεντωμένα και το άγχος μεγάλο με τις δύο ομάδες να έχουν βάλει από 2 πόντους μετά από 5 λεπτά (57-65 στο 35′).

Το ματς έγινε ροντέο στο τελευταίο δίλεπτο με τους Πρίντεζη και Σπανούλη να εκτελούν από τα 6,75 και να φέρνουν το ματς στα ίσια ουσιαστικά  (70-71 στο 1′.19”).
Με τρίποντο του Σπανούλη στα 44” ο Ολυμπιακός πέρασε για πρώτη φορά στο σκορ 73-72.
Ο Μάντζαρης ευστόχησε σε ½ βολές στα 19” κάνοντας το 74-72, όμως το τρίποντο του Σελ στα 12” έφερε και πάλι μπροστά τους Πολωνούς με 74-75.

Ο Σπανούλης πήγε στο ντράιβ ευστόχησε στα 6” κάνοντας το 76-75, όμως ο Εγιένγκα διέσχισε ανενόχλητος το γήπεδο και με μακρινό λέι απ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στη Ζιελόνα με 76-77. Ο Ολυμπιακός βέβαια όπως μας έχει συνηθίσει τα τρία τελευταία χρόνια μιλάει πάντα στο τέλος και αυτή τη φορά ήταν ο Βαγγέλης Μάντζαρης ο οποίος με Ολύμπια ψυχραιμία σηκώθηκε στα 1′.6” πριν το τέλος έξω από τα 6,75 και ευστοχώντας έστειλε στα ουράνια τους ερυθρόλευκους λυτρώνοντας τους πάντες στο Φαληρικό γήπεδο.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 33-42, 55-63, 79-77
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σαχίν (Ιταλία), Πατέρνικο (Ιταλία), Σίλβα (Πορτογαλία)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρταζώκας): Πέτγουεϊ 2, Λο 6, Ντάνστον 6, Σπανούλης 18 (2), Περπέρογλου 5 (1), Παπαπέτρου, Μπέγκιτς 2, Πρίντεζης 21 (2), Αγραβάνης, Μάντζαρης 6 (1), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 13 (3).
ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΡΑ (Μιχάιλο Ουβάλιν): Σελ 15 (3), Ουόκερ 8, Μπάρλοου, Τσάνας 5, Χριτσάνιουκ, Εγένγκα 13, Ντραγκίτσεβιτς 18, Μπράκινς 7 (1), Σρόκα 3 (1), Κόζαρεκ 8.