Ίδρωσε, αλλά νίκησε η Γαλατά (video)

Τη δεύτερη νίκη της στη φάση των ομίλων της Ευρωλίγκας πανηγύρισε η Γαλατάσαραϊ, η οποία επικράτησε δύσκολα 78-75 της Ζιέλονα Γκόρα στην Πολωνία για τη 4η αγωνιστική. Κορυφαίοι για τους Τούρκους οι Ντάντλεϊ 21 (8 ριμπ.) και Μενσά-Μπονσού 15 (9 ριμπ.).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι – χέρι» στο σκορ. Οι Τούρκοι έχοντας πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση προσπάθησαν να «χτίσουν» μια διαφορά ασφαλείας, ωστόσο «πλήρωσαν» τα πολλά χαμένα ριμπάουντ και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 22-25. Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με την Γαλατά να ελέγχει το ρυθμό και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με πλεονέκτημα επτά πόντων (36-43).

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι Τούρκοι πάτησαν… γκάζι και με ένα σερί 6-0 ξέφυγαν με +13 (36-49). Η αντίδραση των Πολωνών ωστόσο ήταν άμεση, αφού με ένα επί μέρους 12-2 μείωσαν στους τρεις (48-51) πέντε λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Κάπου εκεί ανέλαβε και πάλι δράση ο Ντάντλεϊ, ο οποίος σκόραρε ακατάπαυστα και έδωσε ξανά «αέρα» εννέα πόντων (61-52) στους φιλοξενούμενους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ζιέλονα Γκόρα με ένα γρήγορο σερί 7-0 μείωσε στους δύο πόντους (59-61), ωστόσο η Γαλατά είχε και πάλι απάντηση και επανέφερε τη διαφορά στους επτά πόντους (68-61). Οι Πολωνοί πάντως δεν πέταξαν λευκή πετσέτα και με μπροστάρη τον Γουόκερ κατάφεραν να περάσουν μπροστά (73-72) 1΄37΄΄ πριν το φινάλε. Ο Μενσά – Μπονσού έδωσε και πάλι το προβάδισμα (75-76) στους Τούρκους, η Ζιέλονα τα έκανε μαντάρα στην τελευταία επίθεση και ο Αρόγιο με 2/2 βολές χάρισε στη Γαλατά τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-25, 36-43, 52-61, 75-78.

Ζιέλονα Γκόρα: Άαρον, Γουόκερ 17 (3), Μπάρλοου, Χρίτσανιουκ, Εγιένγκα 8, Ντραγκίσεβιτς 13 (9ριμπ.), Κούχαρεκ 2, Μπράκινς 10 (2), Σρόκα, Ζαμόισκι 17 (3), Κόσζαρεκ 8 (2).

Γαλατάσαραϊ: Έρτσεγκ 7 (1), Γκόρντον 10 (2), Κοξάλ, Μενσά-Μπονσού 15 (9 ριμπ.), Μάτσβαν 2, Αρόγιο 11 (1), Γκιουλέρ 5, Αρσλάν, Ντάντλεϊ 21 (8ριμπ), Ντόμπερκαντ 7 (1).