Θα επιστρέψει Μιλάνο… το Μάιο (video)

Η Μακάμπι παίζοντας καταπληκτικά στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού πήρε τη νίκη με 86-66 επί της Αρμάνι Μιλάνο και μαζί το εισιτήριο για το Φάιναλ Φορ της Ευρωλίγκα που θα διεξαχθεί στο Μιλάνο 16-18 Μαΐου.

Οι Ισραηλινοί κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή μετά το σπάσιμο της έδρας στο πρώτο ματς της σειράς πετώντας  έξω από την τετράδα την οικοδέσποινα Αρμάνι.
Η Μακάμπι καθάρισε το παιχνίδι στο 4ο δεκάλεπτο του ματς τρέχοντας επιμέρους σκορ 32-10 και ενώ στο τέλος του ημιχρόνου είχε βρεθεί να χάνει με 43-35.
Τάιους και Χίκμαν σημείωσαν από 16 πόντους και αποτέλεσαν τα πρώτα βιολιά στην ορχήστρα του Ντέιβιντ Μπλάτ ενώ πολύ καλός για ακόμα ένα ματς ήταν ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης ο οποίος σε κάτι λιγότερο από 13 λεπτά συμμετοχής σημείωσε 11 πόντους(3/3 βολές).
Για τους Ιταλούς που έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία να βρεθούν σε φάιναλ φορ ευρωλίγκας μετά από το 1992, ο Κέιθ Λάγκφορντ σημείωσε 28 πόντους , όμως έμοιαζε απελπιστικά μόνος καθώς οι Τζέρελς και Χάκετ έμειναν μακριά από το καλό τους εαυτό.