Νίκη πρόκρισης για την Μπεσικτάς

Την τρίτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στον Όμιλο P του Last-32 του Eurocup σημείωσε η Μπεσικτάς, επικρατώντας με 71-69 εκτός έδρας της Τσεντεβίτα με τρίποντο προς το τέλος του Γκιουλέρ.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό οι «μαύροι αετοί» έκαναν το 3-0 και προηγούνται στο γκρουπ με τις Λιέτουβος Ρίτας, Σαραγόσα και Τσεντεβίτα ν΄ ακολουθούν έχοντας απολογισμό 1-2! Το ματς δεν άρχισε καλά για την ομάδα της Κωνσταντινούπολης η οποία βρέθηκε να χάνει σε όλο το πρώτο ημίχρονο, με το σκορ στο 20΄ να είναι 44-37.

Το double-score του τρίτου δεκαλέπτου (8-16) και η πολύ καλή άμυνα των Τούρκων δημιούργησε εκνευρισμό τους Κροάτες, οι οποίοι, πάντως, έχασαν το παιχνίδι στις λεπτομέρειες. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με τρίποντο του Γκιουλέρ 29 δευτερόλεπτα πριν το τέλος κι έδωσε τεράστιο αβαντάζ πρόκρισης, στους «16» της διοργάνωσης, στους φιλοξενούμενους.

Για την ομάδα του Ζάγκρεμπ πρώτος σκόρερ ήταν ο Άλαν Ρέι με 17 πόντους, ενώ 11 μέτρησε ο Τζόσουα Σέλμπι με 5 ριμπάουντ. Κορυφαίος των Τούρκων ήταν ο Κρις Λόφτον με 20 πόντους, ενώ 12 πέτυχε ο Τόμισλαβ Ρούζιτς, 11 ο Ράιαν Μπρόκχοφ και 10 ο Μπράντλι Μπάκμαν. Ένας εκ των τριών διαιτητών του ματς ήταν ο Έλληνας Γιάννης Φούφης.

Παράταση χρειάστηκε η ρώσικη Χίμκι για να καταβάλει στην Τσεχία το εμπόδιο της Νίμπουρκ (80-86), με τους Ρώσους να κάνουν, έστω και δύσκολα, το 3-0 στον Όμιλο Κ. Σε μεγάλη απογοήτευση εξελίσσεται και η Σιένα, η οποία για το ίδιο γκρουπ διαλύθηκε στη Χάιφα από την τοπική Μακάμπι με 86-66. Πλέον, οι Ιταλοί είναι στο 0-3 και ουσιαστικά «τελειωμένοι» από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα των πέντε πρώτων, χρονικά, αγώνων του Eurocup για την Τετάρτη (22/1):

Νίμπουρκ – Χίμκι: 80-86 (παράταση, 72-72 κανονική διάρκεια)
Μακάμπι Χάιφα – Σιένα: 86-66
Τσεντεβίτα – Μπεσικτάς: 69-71
Χάποελ Ιερουσαλήμ – Μπουντιβέλνικ: 88-84
Άνκαρα – Μπάμπεργκ: 81-68