Άντεξε μόνο ένα ημίχρονο

Ο Πανιώνιος γνώρισε την ήττα με 84-64 από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι για την 3η αγωνιστική του ΤΟΡ-32 του EuroCup.

Ο Πανιώνιος γνώρισε την ήττα με 84-64 από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι για την 3η αγωνιστική του ΤΟΡ-32 του EuroCup. Οι Νεοσμυρνιώτες άντεξαν για ένα ημίχρονο στη «Χάλα Πιονίρ» και στο δεύτερο μισό του αγώνα παραδόθηκαν στην ανωτερότητα των Σέρβων που έφτασαν σχετικά άνετα στην ευρεία νίκη.

Στην πρώτη περίοδο η ομάδα του Σφαιρόπουλου ήταν μπροστά στο σκορ με 19-16, ενώ στην ανάπαυλα έχανε μόνο με 4 πόντους. Τα δεδομένα, ωστόσο, άλλαξαν στη συνέχεια με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν στροφές και να πετυχαίνουν 45-29 επί μέρους σκορ στο δεύτερο μέρος.

Ο Σιμόνοβιτς με 18 πόντους και ο Τζένκινς με 16 ήταν οι κορυφαίοι του Αστέρα, ενώ ο μοναδικός παίκτης του Πανιώνιου με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο ΜακΚόλουμ με 11. Η ελληνική ομάδα έμεινε χωρίς νίκη στη δεύτερη φάση της διοργάνωσης μετά από τρεις αγωνιστικές στον 14ο όμιλο και οι ελπίδες της για πρόκριση είναι πλέον μόνο μαθηματικές.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 23-16, 22-12, 23-17 (84-64)

Ερυθρός Αστέρας (Ράντοντσιτς): Ρέμπιτς, Μπλάζιτς 11, Σιμόνοβιτς 18 (4), Μαριάνοβιτς 10, Ραντένοβιτς 6, Κάτιτς 7, Τέγιτς, Νέλσον 7 (1), Τζένκινς 16 (1), Ντραγκίτσεβιτς 9 (1)

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 11, Ντούβνιακ 7 (1), Κάρτερ 6, Μίλμπερν 6, Αθανασούλας, Μπατής 7 (2), Σκορδίλης 6, Λάνγκφορντ 9 (1), Μισέλ 4, Σίμτσακ 2, Κυρίτσης 4, Σαλούστρος 2