ΠΑΟΚ; «Παρών» (video)

Τη δεύτερη νίκη του στον πέμπτο όμιλο του Eurocup σημείωσε ο «Δικέφαλος», επικρατώντας στην Πυλαία της Λιέτουβος Ρίτας με 81-76 για την 5η αγωνιστική.

Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έφτασε σε απολογισμό 2-3, ενώ οι Λιθουανοί έπεσαν στο 1-4 με αποτέλεσμα ν΄ αποκομίζουν οι Θεσσαλονικείς ένα πρώτο αβαντάζ για την κατάληψη τουλάχιστον της τέταρτης θέσης πρόκρισης.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί με 26-12 στην πρώτη περίοδο, όμως η νίκη δεν κρίθηκε εκεί αφού το +14 μειώθηκε και η Λιέτουβος μπήκε στο παιχνίδι. Όχι μόνο αυτό, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μέχρι και με +6 πόντους (57-63). Ο Γκαΐλιους με 17 πόντους ήταν ο κορυφαίος των ηττημένων, ενώ ο Βασιλειάδης με 26 πόντους και μεγάλα σουτ αποτέλεσε τον καλύτερο του αγώνα.

Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Χάτσερ με 17. Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης πρόσφερε 8 πόντους στη συγκομιδή του ΠΑΟΚ. Το παιχνίδι κρίθηκε στη μεγαλύτερη ευστοχία της ελληνικής ομάδας από την περιφέρεια και στην ψυχραιμία σε κρίσιμες βολές, ειδικά στην τέταρτη περίοδο. Τα δεκάλεπτα: 26-12, 40-33, 55-57, 81-76.

Oι πόντοι:

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 10, Βασιλειάδης 26, Κακαρούδης 2, Τσόχλας 3, Μαργαρίτης 7, Σχορτσανίτης 8, Ντούβνιακ 3, Μάρκοβιτς 5, Χάτσερ 17.

Λιέτουβος Ρίτας: Γιουσκεβίτσιους 2, Λουκάουσκις 2, Λαπροβίτολα 10, Λαβρίνοβιτς 13, Γκαΐλιους 17, Όρελικ 9, Γιαναβίτσιους 5, Καβαλιάουσκας 2, Ρουνκάουσκας 8, Γιουτσίκας 2, Γιεντράιτις 6.