Νίκη για τη Βενέτσια με ηγέτη τον Μπράμο (video)

Ο Έλληνας διεθνής είχε 20 πόντους στην εντός έδρας επικράτηση των πρωταθλητών Ιταλίας επί της Λιμόζ με 93-85 για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Eurocup.

H Βενέτσια πήρε δεύτερη διαδοχική νίκη στο δεύτερο όμιλο του Eurocup, κι αυτή εντός έδρας, με αντίπαλο τη Λιμόζ, επικρατώντας των Γάλλων με 93-85.

Η γαλλική ομάδα βασίστηκε στην ευστοχία της από την περίμετρο και με άξονα τα 4/5 τρίποντα και δημιουργό τον Κρίστον που είχε 5 ασίστ, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 21-27, έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Κόνκλιν, τον οποίο τάιζαν οι συμπαίκτες με ασίστ στη ρακέτα.

Ο σταθερά καλός Μπράμος οδήγησε την πρωταθλήτρια Ιταλίας στην επιστροφή στο παιχνίδι, ο Έλληνας διεθνής είχε 13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, κάπως έτσι και με τη συνδρομή του Ντέι, οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά και πήγαν στα αποδυτήρια στο -1, 47-48.

Το τρίτο δεκάλεπτο απεδείχθη και το πιο σημαντικό, ορίζοντας τη μοίρα της αναμέτρησης. Από το 23′ έως το 28′ η Λιμόζ έμεινε δίχως σκορ, την ίδια στιγμή οι Ιταλοί έτρεξαν σερί 20-0, έφτασαν τη διαφορά ακόμη και στους 14 πόντους στο 33′ και παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων, έφτασαν στη δεύτερη νίκη τους στο Eurocup.

Για τους νικητές ο Μπράμος είχε 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ντέι προσέθεσε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 15 πόντους είχε ο Τσάπελ, 13 ο Γουάτ, 10 ο Βίντμαρ.

Στον αντίποδα ο Κόνκλιν είχε απίθανη βραδιά με 26 πόντους και 32 στην αξιολόγηση, ο Κρίστον είχε 15 πόντους και 11 ασίστ, ο Γκίνιαρντ προσέθεσε 13 πόντους.

Τέλος δεκαλέπτων: 21-27, 47-48, 74-65,93-85