Ήττα στην πρεμιέρα για την Παίδων

Με ήττα ξεκίνησε η εθνική μπάσκετ των Παίδων (U16) τους αγώνες της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Λετονίας. Η ομάδα του Μάνου Μανουσέλη έχασε 74-67 από την εκπρόσωπο της διοργανώτριας στην πόλη Όγκρε.

Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι τις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, όταν η Ελλάδα προηγήθηκε 41-40. Στο σημείο αυτό οι Λετονοί δημιούργησαν επί μέρους σκορ 15-3 και ξέφυγαν με 55-44 στο 27΄, αλλά ο Τάταρης βοήθησε την Εθνική να αντεπιτεθεί και να ξαναμπεί στο παιχνίδι μειώνοντας σε 58-54.

Η ισοφάρισε ήλθε στο 33΄ (60-60) και η Ελλάδα προηγήθηκε 65-62 με τρίποντο του Λούντζη τριάμιση λεπτά πριν από το τέλος. Όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή και ηττήθηκε. Στο άλλο ματς του ομίλου η Κροατία ηττήθηκε από Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 65-64. Την Πέμπτη (21/8, 13:30) η ελληνική ομάδα αντιμετωπίζει τη Βοσνία.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 35-35, 54-58, 67-74.

Οι πόντοι:
ΕΛΛΑΔΑ: Λούντζης 5 (1), Μωραϊτης 8, Γοργόνης 8 Σκουφής 5 (1), Μπολάτογλου 2, Κούτρας 4, Χατζηκυριακίδης, Χρηστίδης 13, Παπαδάκης 5 (1), Τάρλας 8 (2), Τάταρης 9.
ΛΕΤΟΝΙΑ: Ζόρικς 19 (3), Ζότοφς 5 (1), Μπούμπεργκς 9, Κούρουκς 22 (1), Μπάνγκα 2, Γιάνσονς, Ρουτζίτις, Στράουτινς 10 (2), Ντέμπσκις Ούπε 3, Γκάροζα 4.