Eπιτέλους νίκη για Φιλιππίνες!

Οι Φιλιππίνες επικράτησαν με 81-79 της Σενεγάλης στην παράταση (κ.α. 64-64) , στη Σεβίλλη πετυχαίνοντας την πρώτη τους νίκη σε Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ έπειτα από 40 χρόνια!

Οι Ασιάτες είπαν έτσι «αντίο» στη διοργάνωση με θετικό τρόπο, έχοντας «πέσει» μαχόμενοι στα τρία προηγούμενα ματς του ομίλου.

Οι Αφρικανοί, που περιμένουν το αποτέλεσμα του αγώνα Πουέρτο Ρίκο – Κροατίας για να μάθουν θέση κατάταξης και αντίπαλο στους «16», ξεκίνησαν δυνατά το ματς και με πρωταγωνιστή τον Φαγιέ προηγήθηκαν 19-13 στο α’ δεκάλεπτο.

Όμως οι Φιλιππίνες έκαναν την αντεπίθεσή τους στο δεύτερο και με ένα εκπληκτικό σερί 19-0 έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 37-24.

Η Σενεγάλη επανήλθε στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα να γίνει μεγάλη «μάχη» μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας, που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 64-64.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Φιλιππίνες αποδείχτηκαν πιο εύστοχες στις βολές και έτσι πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση από το 1974.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπλατς με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ τους ίδιους πόντους σημείωσε και ο Άλαπαγκ.

Από τους Σενεγαλέζους ξεχώρισε ο Φαγέ με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 24-37, 44-49, 64-64 (κ.α.), 79-81 παρ.

ΣΕΝΕΓΑΛΗ (Σιχ Σαρ): Νταλμέιδα 9 (1), Τόμας 2, ΕνΝτογιέ Μαμαντού, Ντιόπ 2, ΕνΝτογιέ Μαλεγέ 13 (3), Φαγέ 20 (3), ΕνΝτουρ 13 (1), ΕνΝτιαγέ 5, Ντιένγκ 13, Μπάτζι 2.
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ (Βίνσεντ Ρέγες): Άλαπαγκ 18 (3), Τενόριο 5 (1), Τσαν 4, Νταβίντ, Ντε Οκάμπο 2, Νόργουντ 7 (1), Μπλατς 18 (1), Φαγιάρδο 15, Ντάλισταν 6 (2), Αγκιλάρ 6, Πίνγκρις.