Βελτιωμένη, αλλά θέλει δουλειά ακόμα

Η Εθνική μας ομάδα ηττήθηκε με 68-66 από την Κροατία στο τρίτο και τελευταίο φιλικό της στο Πο της Γαλλίας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρουσίασε πολλά προβλήματα τόσο στις αμυντικές της συνεργασίες όσο και στην επίθεση της, έπαιξε καλά ουσιαστικά μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, δείχνοντας πως θέλει πολύ δουλειά ακόμη μέχρι την έναρξη του Παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Σε σχέση με την εικόνα της στο ματς με την Γαλλία, η Εθνική μας ήταν εμφανώς βελτιωμένη χωρίς τα μεγάλα νεκρά διαστήματα που μας στοίχησαν με τους Τρικολόρ όμως σίγουρα θέλει πολύ δουλειά ακόμα

Ο Γιάννης Αντετονκούμπο ήταν ο καλύτερος της Εθνικής μας ομάδας, ενώ καλή παρουσία είχαν ακόμα οι Μπουρούσης και Καιμακόγλου.

1ο Δεκάλεπτο
Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε πολύ νωχελικά το παιχνίδι με τους Κροάτες να το εκμεταλλεύονται και να προηγούνται 0-8 στο πρώτο δίλεπτο του ματς. Το πρώτο καλάθι της Ελληνικής ομάδας ήρθε από το τρίποντο του Παπανικολάου στο 3′.
Οι Κροάτες με ένα γρήγορο 5-0, όμως ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (13-3 ), με τον Κατσικάρη να παίρνει νωρίς νωρίς το πρώτο τάιμ άουτ. Η είσοδος του Αντετονκούμπο ψήλωσε πολύ την 5αδα και δυνάμωσε την άμυνα μας, με την εθνική να μειώνει σε 13-8 στο 6ο λεπτό με ένα τρίποντο του Παπανικολάου και ένα δίποντο του Αντετονκούμπο .
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μείωσε στους 4(17-13) 2 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου όμως η εκνευριστική ευστοχία των Κροατων (4/5)και το εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75 του Μπογκντάνοβιτς έδωσε και πάλι αέρα 7 πόντων (13-20)στους αντιπάλους μας.
Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Αντετονκούμπο στο τελευταίο λεπτό, έφεραν την Εθνική μας σε απόσταση τρίποντου(17-20)με το τέλος του δεκαλέπτου…

2ο Δεκάλεπτο
Η Εθνική μας μπήκε και πάλι νωθρά και με ένα γρήγορο 5-0 οι Κροάτες ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στο +8(17-25) μόλις στο 1ο λεπτό του του 2ου δεκαλέπτου.
Ο Φώτης Κατσικάρης έκανε συνεχόμενες αλλαγές προσπαθώντας να βρει το σχήμα που θα απέδιδε καλά καθώς το αντιπροσωπευτικό  μας συγκρότημα αντιμετώπιζε προβλήματα από τη ζώνη του Ρέπεσα.
Ο Αντετονκούμπο ήταν ο καλύτερος παίκτης της Εθνικής μας όση ώρα βρισκόταν στο παρκέ κάνοντας τα πάντα σε επίθεση και άμυνα.
Οι Κροάτες προηγήθηκαν με 9 πόντους (21-30),στο 16ο λεπτό όμως οι διεθνής μας σιγά σιγά ροκάνισαν τη διαφορά με τα τρίποντα του Βασιλειάδη(2/3) αλλά και τα καλάθια του Μπουρούση από το ζωγραφιστό και με επιμέρους σκορ 10-4 μείωσαν σε 31-34, 30” πριν το τέλος του 2ου δεκαλέπτου. Δυο βολές του Σάριτς διαμόρφωσαν το σκορ ημιχρόνου σε 31-36 για τους Κροάτες.

3ο Δεκάλεπτο
Το ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου δεν ήταν το ιδανικό για ακόμα μια φορά στο σημερινό παιχνίδι. Οι Κροάτες με καλάθι του Ούκιτς στο 22′ έκαναν το 33-39, όμως ένα σερί 8-0 της Εθνικής μας με 2 συνεχόμενα τρίποντα από τον Βασιλειάδη και τον Μπουρούση, μας έφεραν στο 25ο λεπτό για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ(41-39).
Η Εθνική μας ομάδα στο 3ο δεκάλεπτο ήταν εμφανέστατα βελτιωμένη στην άμυνα της ελέγχοντας παράλληλα και τα ριμπάουντ και στα δύο καλάθια.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρήκε σκορ και από άλλους παίκτες εκτός του Μπουρούση και του Αντετονκούμπο και έτσι παρά το γεγονός ότι οι Κροάτες πέρασαν και πάλι μπροστά στο 29′ με καλάθι του Σάριτς έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο προηγούμενη 50-47.

4ο Δεκάλεπτο
Με ένα γρήγορο 5-0 η Κροατία πέρασε και πάλι μπροστά στο 32′ (50-52)με το τρίποντο του Ούκιτς. Οι Κροάτες διεύρυναν το σερί στο 12-0 στα πρώτα 3:30 λεπτά της 4ης περιόδου και ξέφυγαν με 9(50-59).
Η εθνική μας ομάδα έτρεξε ένα γρήγορο σερί 5-0 (Ο Παπανικολάου το πρώτο καλάθι της 4ης περιόδου μετά από 3:30) μείωσε σε 55-59 όμως η αμυντική χαλάρωση έφερε τους Κροάτες και πάλι στο +9 (55-64) στο 35ο λεπτό.
Το τρίποντο του Ζήση στο 37ο λεπτό έφερε την Εθνική μας στο -4 (60-64), ενώ ο Μπουρούσης ισοφάρισε με λέι απ στο 39′ (64-64) με τους διεθνής μας να τρέχουν σερί 9-0 σε 4 λεπτά.
Ο Τόμιτς με 2/2 βολές έφερε του Κροάτες μπροστά με 66-64, ο Καϊμακόγλου με τον Μπουρούση αστόχησαν και ο Μπογκντάνοβιτς με εύστοχες βολές έγραψε το 68-64.
Ο Σλούκας ευστόχησε στις βολές(66-68),ο Παπανικολάου έκλεψε την μπάλα στην άμυνα όμως το τρίποντο του Βασιλειάδη βρήκε σίδερο και η εθνική μας έφυγε ηττημένη…

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 31-36, 50-47, 66-68

Διαιτητές: Ταουρίνο, Μάριτσιτς, Βοΐνοβιτς.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 9, Ζήσης 9, Βασιλειάδης 9, Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου 11, Σλούκας 4, Καϊμακόγλου 9, Γιάνκοβιτς 2, Βουγιούκας 2, Μάντζαρης 3, Αθηναίου, Αντετοκούνμπο 8.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ρέπεσα): Τόμιτς 4, Άντριτς, Μπογκντάνοβιτς 10, Σάριτς 14, Ρούντεζ 9, Ούκιτς 7, Μάρκοτα 10, Λαφαγέτ 4, Μπίλαν, Χεζόνια 10, Μπάμπιτς.