«Λύγισε» στο φινάλε η ψυχωμένη ΑΕΚ (video)

Η ΑΕΚ γύρισε από το -16 (53-37) στη Γαλλία απέναντι στη Στρασμπούρ, αλλά είδε τον Ζακ Ράιτ να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι και να ηττάται με σκορ 80-78 από την γαλλική ομάδα. Συγκλονιστική εμφάνιση από τον Ντούσαν Σάκοτα με 16 πόντους και 4 τρίποντα στην τελευταία περίοδο (19 συνολικά), συμπαραστάτης του στην αντεπίθεση ο Μάικ Γκριν με 18 πόντους.

Το ματς

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε όλων των ειδών τα προβλήματα στο ξεκίνημα του αγώνα του «Rhenus-Sport». Στην άμυνα, με τον Ράιτ να σκοράρει τους 8 από τους 19 πόντους των Γάλλων στην πρώτη περίοδο, αλλά και στην επίθεση όπου οι 11 μόλις πόντοι στο ίδιο διάστημα ήταν προϊόν μέτριας κυκλοφορίας της μπάλας αλλά και αστοχίας.

Η εικόνα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, με τη Στρασμπούρ να βάζει στην εξίσωση τους Πάπε Σι και Λόγκαν και να διατηρεί άνετα διψήφια διαφορά που έφτασε ως τους 13 πόντους. Οι Τζέιμς και Λαρεντζάκης κρατούσαν όρθια την «Ένωση», που δεν μπορούσε να βρει τα περιφερειακά σουτ που θα «άνοιγαν» την αντίπαλη άμυνα. Το 39-29 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ματς ήταν αντιπροσωπευτικό του αγώνα ως εκείνο το σημείο.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η ΑΕΚ έχασε την επαφή της με το σκορ, με τον Λόγκαν να σκοράρει τρία τρίποντα και τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 16 πόντους, 53-37, με την ΑΕΚ να συνεχίζει άσφαιρη από μακριά. Η αντίδραση της ομάδας του Μανωλόπουλου ήρθε με τη μείωση της διαφοράς στους 10 πόντους με το φινάλε της τρίτης περιόδου, χάρη στο «ξύπνημα» του ως τότε άφαντου Μάικ Γκριν.

Τέταρτη περίοδος και με το σκορ στο 65-54, ο Σωτήρης Μανωλόπουλος έδωσε εντολή να πάνε μπάλες στον Ντούσαν Σάκοτα. Ο αρχηγός τις αξιοποίησε με 2 σερί τρίποντα για το 65-60, ο Γκριν έβαλε άλλο ένα και ξαφνικά…ντέρμπι! Μάλιστα, η ΑΕΚ πήρε και προβάδισμα με το τρίτο τρίποντο του Σάκοτα (65-66)! Από εκεί και πέρα, ξεκίνησε το…ψυχόδραμα. Η Στρασμπούρ προηγήθηκε 73-72 με τρίποντο του Λελού, ο Γκριν απάντησε με τον ίδιο τρόπο στα 02:25 (73-72). Ο Λόγκαν με μία βολή έκανε το 74-72, αλλά ο Σάκοτα ισοφάρισε στα 01:12 με τη βοήθεια του ταμπλό (74-74). Ο Ράιτ με λέι-απ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στα 46΄΄ (76-74), ο Γκριν κέρδισε φάουλ στα 41΄΄ αλλά έβαλε μία βολή (76-75), με τον Λόγκαν να δίνει προβάδισμα τριών πόντων με λέι-απ στα 24.7΄΄ (78-75). Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος σχεδίασε το σύστημα που θα έδινε ελεύθερο τρίποντο στον Σάκοτα, αυτό εκτελέστηκε στην εντέλεια και ο αρχηγός ισοφάρισε σε 78-78 στα 23΄΄! Έμενε μια άμυνα για την ΑΕΚ, αλλά αυτή δεν βγήκε ποτέ. Ο Ζάκ Ράιτ με προσωπική προσπάθεια πέτυχε καλάθι και φάουλ (σε φάση που υπάρχει υποψία βημάτων) νικώντας τον Λαρεντζάκη, έχασε ηθελημένα την βολή και η Στρασμπούρ πήρε τη νίκη με σκορ 80-78.

Έτσι η ΑΕΚ υποχωρεί σε ρεκόρ 2-3 και περιμένει την επόμενη εβδομάδα την Ολίμπια Λιουμπλιάνα στο Μαρούσι, ενώ η Στρασμπούρ ανεβαίνει σε 3-2 ρεκόρ με την 3η εντός έδρας νίκη της.

Στρασμπουρ: Ράιτ 26, Άτκινς 6, λαμπερί 3, Λελού 3, Σι 10, Λόγκαν 20, Μπίλαν 12, Μπέιχερστ, Κορτάλ.

ΑΕΚ: Ελόνου 1, Τζέιμς 6, Γκριν 18, Χάρις 11, Ξανθόπουλος 5, Σάκοτα 19, Λαρεντζάκης 9, Μπάρλοου, Μαυροειδής 7, Σι 2.