Τον σπρώχνει στην Α2 (video)

Σημαντική νίκη για την παραμονή του στην κατηγορία πέτυχε ο Πανελευσινιακός επί του Ικάρου Χαλκίδας με 71-60, αφήνοντας την ομάδα της Εύβοιας τελευταία στη βαθμολογία.

Επέστρεψαν στις νίκες μετά από πέντε αγωνιστικές οι παίκτες του Σκαραφίγκα, που πλέον μετρούν 6-11, αφήνοντας στις τελευταίες θέσεις Ηλυσιακό (5-12) και Ίκαρο (4-13).

Σούπερ τριάδα από Φαγέ (18π, 10ρ), Φίσερ (15π, 3κλ) και Τζόουνς (15π, 9ρ) για τους νικητές, προσπάθησαν οι Ρίτσαρντς και Γκαγκαλούδης από τους ηττημένους με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Το ξεκίνημα του Ικάρου αιφνιδίασε τους γηπεδούχους, αφού οι παίκτες του Λυκογιάννη μπήκαν «ζεστοί» στο παρκέ και με διάθεση για καλή άμυνα. Το 9-19 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά για την ομάδα της Χαλκίδας, με τους Άσκα και Γκαγκαλούδη να ξεχωρίζουν. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 14-21.

Παρά το +12 του Ικάρου (16-28) με το ξεκίνημα της δεύτερη περιόδου, ο Πανελευσινιακός πάτησε καλύτερα στα πόδια του και παίρνοντας βοήθειες από Φίσερ και Φαγέ, κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και εν τέλει να ισοφαρίσει 33-33. Ένα μίνι ξέσπασμα από Ρίτσαρντς και Γκαγκαλούδη, κράτησε τους Χαλκιδαίους μπροστά και στο ημίχρονο, με 38-33.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια τελείως διαφορετική υπόθεση και για αυτό φρόντισαν οι παίκτες του Σκαραφίγκα. Η άμυνα του Πανελευσινιακού κράτησε τους φιλοξενούμενους στους 8 μόλις πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ με τον Φίσερ να φορτώνει συνεχώς με πόντους το καλάθι του Ικάρου και τον Τέρνερ να «σιγοντάρει», οι «σταχυοφόροι» προηγήθηκαν ακόμα και με 9 (52-43), για να ολοκληρωθεί η περίοδος στο 52-46.

Το νερό της νίκης είχε μπει πια στο αυλάκι για τον Πανελευσινιακό, που δεν άφησε περιθώρια στον Ίκαρο να πιστέψει πως μπορεί να επιστρέψει. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 15 (65-50) με τον Τζόουνς να οδηγεί την επίθεση για τους γηπεδούχους και τον Ίκαρο να μην μπορεί να βρει τις απαντήσεις, με τον Γκαγκαλούδη και τον Ρίτσαρντς να προσπαθούν μάταια. Το 71-60 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με τον Πανελευσινιακό να επιστρέφεις στις νίκες μετά από τέσσερα συνεχόμενα κίτρινα φύλλα αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 33-38, 52-46, 71-60

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 3, Παπαμακάριος 6, Αράπης, Ρέιλι Ρός, Τζόουνς 15, Φαγέ 18, Φίσερ 15, Μελισσαράτος, Τέρνερ 10, Μάντζαρης 4, Αβραμίδης

Ίκαρος Χαλκίδας (Λυκογιάννης): Στρναντ 5, Γκόβενς 9, Γούνταλ, Άσκα 7, Μανωλόπουλος 3, Σάτον 4, Γκαγκαλούδης 15, Σπανός, Ρίτσαρντς 17