Απόδραση από την Πάτρα (video)

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στον Απόλλωνα Πατρών, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 81-77.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου για τρία δεκάλεπτα έδειχνε πως θα έκανε ένα άνετο πέρασμα από την Περιβόλα, όμως οι γηπεδούχοι επανήλθαν στο τέλος και έτσι το ματς είχε κατάληξη θρίλερ, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να επικρατεί τελικά έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Χαραλαμπίδη και Τσαϊρέλη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει στο 6′ με 15-10, αλλά τον Απόλλωνα όχι μόνο να μαζεύει τη διαφορά αλλά και να περνά μπροστά, κλείνοντας την περίοδο με 19-17.

Στην δεύτερη περίοδο όμως οι Χαραλαμπίδης και Τσαϊρέλης άρχισαν να «φορτώνουν» το αντίπαλο καλάθι, έχοντας για συμπαραστάτες τους Κούπερ και Πέιν. Έτσι οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα 32 πόντων, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως στα τελευταία δευτερόλεπτα της β’ περιόδου, ο Αργυρόπουλοε ευστόχησε σε σουτ πίσω από το κέντρο, το οποίο όμως δεν μέτρησε ως εκπρόθεσμο.

Στην τρίτη περίοδο ο Απόλλωνας κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά, αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ ήταν αφεντικό στο ματς, κλείνοντας το δεκάλεπτο με 64-57.

Στην τέταρτη όμως το ματς έγινε θρίλερ, με τους Ρος, Μπολντς και Ουίλσον να «βομβαρδίζουν» για τους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 35′ με 67-67 και στη συνέχεια να περάσουν μπροστά. Στο 38′ το σκορ ήταν ισόπαλο με 73-73, όμως στο τέλος οι φιλοξενούμενοι αποδείχτηκαν πιο ψύχραιμοι στη διαδικασία των ελεύθερων βολών και κατάφεραν να κρατήσουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 32-45, 57-64, 77-81

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Ρος 16(2), Αργυρόπουλος 14(1), Καπερώνης, Ντάνιελ 14, Ουίλσον 13(3), Λιανός, Πέτροβιτς 3(1), Πελεκούδας, Μιλουτίνοβιτς, Μπολντς 13(1)

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 14(1), Κούπερ 6, Χαραλαμπίδης 26(6), Τσόχλας, Τσαϊρέλης 23(8 ριμπ.), Δέδας 2, Μαργαρίτης 2, Καλλές, Μπόγρης 7, Κασελάκης 1.