Ήταν θρίλερ, όχι…Δράμα (video)

Ο Παναθηναϊκός σε ένα συγκλονιστικό ματς χρειάστηκε την παράταση για να επικρατήσει με 85-87 του ΚΑΟΔ εκτός έδρας.

Οι «πράσινοι» λίγο έλειψε να ….μιμηθούν τον Ολυμπιακό και την προ εβδομάδων ήττα του στη Δράμα, απ’ όπου όμως κατάφεραν να βγουν νικητές δια πυρός και σιδήρου.

Το φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα έσπασε καρδιές. Στα 25 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 72-71 χάρη σε εύστοχες βολές του Διαμαντίδη, όμως ο Βον κέρδισε φάουλ για λογαριασμό των γηπεδούχων και ενώ απέμεναν δύο δέκατα του δευτερολέπτου για να ακουστεί η κόρνα της γραμματείας!

Όμως ο παίκτης του ΚΑΟΔ ευστόχησε μόνο στην πρώτη βολή και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση με 72-72.

Το…θρίλερ όμως συνεχίστηκε και στο έξτρα πεντάλεπτο. Ένα λεπτό πριν από το τέλος οι «πράσινοι» προηγούνταν με 79-81, ο Βον με μία εύστοχη βολή μείωσε στον πόντο, πριν ο Ματσιούλις αυξήσει τη διαφορά στους τέσσερις, 22” πριν τη λήξη. Άμεσα ο Μπράουν μείωσε σε 84-83 με τρίποντο, ο Κάρι στη συνέχεια έβαλε μία βολή για το 85-83, ενώ ο Μπράουν απαντώντας με τον ίδιο τρόπο κατέβασε πάλι τη διαφορά στο μικρότερο δυνατό επίπεδο του ενός πόντου.

Ο Διαμαντίδης αποδείχτηκε πιο εύστοχος κάνοντας με δύο βολές το 87-84, 8” πριν από το τέλος, όμως ο ΚΑΟΔ δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του κουβέντα! Ο Τζόουνς συγκεκριμένα μείωσε σε 85-87 με μία εύστοχη βολή, ο Βον πήρε το ριμπάουντ και είχε την ευκαιρία να πάει το ματς σε δεύτερη παράταση, όμως ο Φώτσης τον έκοψε και έτσι ο Παναθηναϊκός απέδρασε από τη Δράμα.

Χέρι-χέρι από την αρχή

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο φαινόταν πως ο Παναθηναϊκός θα είχε δύσκολο έργο, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν πάντα κοντά στο σκορ.

Στην πρώτη περίοδο οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 21-18, ενώ το ημίχρονο τους βρήκε μπροστά με τέσσερις πόντους (40-36).

Στην τρίτη περίοδο ο ΚΑΟΔ ξεκίνησε φουριόζος και προηγήθηκε ακόμα και με +8 (59-51), με τους «πράσινους» να κλείνουν το δεκάλεπτο έξι πόντους πίσω από τους αντιπάλους τους (59-53).

Το πρώτο δεκάλεπτο άρχισε και πάλι με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα, αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 7-0 κατάφερε να περάσει μπροστά με 70-67, πριν ακολουθήσει το θρίλερ που περιγράψαμε προηγουμένως…

Οι Μπράουν και Τζόουνς με 27 και 23 πόντους αντίστοιχα οδήγησαν το σκοράρισμα του ΚΑΟΔ, ενώ οι Διαμαντίδης, Ματσιούλις (από 18) και Λάσμε (14) ήταν οι πιο παραγωγικοί παίκτες της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-40, 59-53, 72-72 (κ.α.), 85-87

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 2, Τζόουνς 22(1), Στίγγερς 11(3), Μπράουν 28(6), Βον 10, Μάρκοβιτς 4, Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 6, Ζάρας, Μπένας 2, Κολοβής.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 3(1), Κάρι 5(1), Μπατίστ 2, Φώτσης 5(1), Ούκιτς 6, Λάσμε 9, Μαυροκεφαλίδης 10(1), Διαμαντίδης 12(3), Γκιστ 7, Παππάς 3, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 16(2).