Πεδουλάκης: «Διαβασμένη ομάδα ο ΚΑΟΔ»

Ο Αργύρης Πεδουλάκης είδε την ομάδα του να χρειάζεται την παράταση για να περάσει από τη Δράμα (85-87), ωστόσο μίλησε με κολακευτικά λόγια για τους γηπεδούχους ενώ στάθηκε και στην κόπωση του Παναθηναϊκού από τα σερί παιχνίδια.

Αναλυτικά η δήλωση του κόουτς των Νταμπλούχων Ελλάδας: «Ήταν ένα αμφίρροπο παιχνίδι. Γνωρίζαμε πως ο ΚΑΟΔ είναι μια καλά διαβασμένη ομάδα που βγάζει ενέργεια στο παρκέ και παίζει γρήγορα στην περιφέρεια. Εμείς δεν προσεγγίσαμε καλά το παιχνίδι. Ίσως να θεωρήσαμε πως θα ήταν από τα εύκολα ματς. Χάσαμε σχεδόν όλες τις διεκδικούμενες φάσεις. Ενδεικτικό είναι το γεγονός πως μέχρι το 28′ δεν είχαμε κανένα επιθετικό ριμπάουντ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο βελτιωθήκαμε, αλλά χάσαμε πολλά εύκολα σουτ, ενώ οι αντίπαλοί μας έβαλαν αρκετά δύσκολα. Ο πιο έμπειρος και πιο τυχερός κέρδισε στο τέλος. Ο ρυθμός με τον οποίο γίνονται τα παιχνίδια με τον τρόπο διεξαγωγής της Ευρωλίγκας είναι δύσκολος για τους παίκτες. Παίζουμε τρία ματς μέσα σε εννιά μέρες. Θα συμβούν και τέτοια ματς στο ελληνικό πρωτάθλημα, αλλά πιστεύω πως είναι η εξαίρεση του κανόνα».