Πήρε τη νίκη με το μυαλό στον τελικό (video)

Ο Άρης επικράτησε του Ρεθύμνου 73-67 για την 17η αγωνιστική της Basket League, πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα και πλέον ετοιμάζεται για το μεγάλο ραντεβού με τον Παναθηναϊκό στον τελικό κυπέλλου Ελλάδας.

Οι «κίτρινοι» πήραν τη νίκη ύστερα από ένα δραματικό παιχνίδι κατά τη διάρκεια του οποίου το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές κατοχή και ενώ βρέθηκαν να χάνουν με 58-61, 4 λεπτά πριν το τέλος του ματς.

Οι Κρητικοί μπήκαν πιο δυνατά και με τους Εζιούκου και Καλαμπόκη ζεστούς προηγήθηκαν στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου 21-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως μίλησε η άμυνα του Άρη. Το Ρέθυμνο σημείωσε μόλις 5 πόντους και οι Θεσσαλονικείς πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 13 πόντους (39-26).
Στο τρίτο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 21-4 και προηγήθηκε με 47-43 στο 27ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Αθηναίου όμως πήρε το όπλο του στο τελευταίο τρίλεπτο και το δεκάλεπτο έκλεισε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 49-49.

Το τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ήταν ιδιαίτερα συναρπαστικό με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τον ΑΓΟΡ να παίρνει κεφάλι στο 36′ με 3 πόντους(58-61). Ο Πελεκάνος με 5 συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα στον Άρη(63-61). Ο Καλαμπόκης ισοφάρισε και ο Αθηναίου με 4/4 βολές έφερε τους γηπεδούχους στο +4(67-63), 30 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Το ματς πήγε στη ρώσικη ρουλέτα των βολών ο Αρης πήρε τη νίκη όμως δεν κατάφερε να καλύψει το -7 του πρώτου αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-26, 49-49, 73-67.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 10 (1), Χαντ, Πελεκάνος 10 (1) Τσακαλέρης 4, Ασημακόπουλος 9 (7ρ.), Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 12 (2), Μούρτος 8 (2), Αθηναίου 16 (1τρ).