Με πλουραλισμό ο ΠΑΟΚ (Video)

Με έξι παίκτες να σημειώνουν πάνω από δέκα πόντους, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 97-90 του Ρεθύμνου εντός έδρας.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πέτυχε τη δεύτερη σερί του νίκη και έφτασε τις 10 στη φετινή Basket League, ενώ οι Κρητικοί συνεχίζουν τη μάχη για την παραμονή.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, αιφνιδιάστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Ράιτ και Καλαμπόκη να δίνουν το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Παρά το καλό επιθετικό ξεκίνημα του Μπόγρη, οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τους βρήκε να προηγούνται με 23-16.

Στο ξεκίνημα του β’ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε αντεπίθεση και βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά στο 13′ με 26-25. Ο Μπόγρης πήρε τη σκυτάλη και ανέβασε τη διαφορά, οι Δέδας και Κασελάκης πρόσθεσαν επίσης πόντους, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με τον Καλαμπόκη σε καλή μέρα έφτασαν μείωσαν στο τέλος του ημιχρόνου  τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (45-41).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ πήρε για τα καλά κεφάλι, με τους Κούπερ, Πέιν και Μπόγρη να «βομβαρδίζουν», με αποτέλεσμα η περίοδος να βρει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 68-53.

Το Ρέθυμνο προσπάθησε να κάνει αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά ο «Δικέφαλος του Βορρά» διατήρησε την ψυχραιμία του και μαζί και τη νίκη.

Για τον ΠΑΟΚ οι Μπόγρης (15), Δέδας (13), Μαργαρίτης (13), Πέιν (12), Τσαϊρέλης (11) Κασελάκης (10) ανέδειξαν τον πλουραλισμό στην επίθεση, ενώ οι 31 πόντοι του Ράιτ και οι 20 του Εζιούκου δεν έφτασαν στους Κρητικούς.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 45-41, 73-58, 97-90

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 12, Κούπερ 7(1), Χαραλαμπίδης 9(1), Τσόχλας 5(1), Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 11, Δέδας 13(3), Μαργαρίτης 13(2), Καλλές 2, Μπόγρης 15, Κασελάκης 10(2), Λιάπης.

Ρέθυμνο (Καλαφατάκης): Χαρτ 9, Καλλινικίδης, Κουμπούρας 5(1), Αγγελόπουλος, Ράιτ 31(5/9 τρ.), Καλαμπόκης 21, Κανονίδης 2, Σίνης, Λάτοβιτς, Εζιούκου 20(9 ριμπ.), Ντρτσα, Γκάμπριελ 2.