Απόλλωνας, τώρα και εκτός έδρας

Ο Απόλλων Πάτρας επικράτησε στη Ρόδο, με 84-82, του Κολοσσού για τη 16η αγωνιστική της ελληνικής Basket League σημειώνοντας τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη του και μάλιστα συνεχόμενη!

Με τους Πατρινούς να είναι εξαιρετικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο (επί μέρους σκορ 18-34) και το ημίχρονο να τελειώνει 40-53, φάνηκε πώς το παιχνίδι κρίνεται εύκολα υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο Κολοσσός, όμως, με 29-18 στην τέταρτη περίοδο επέστρεψε στο ματς και διεκδίκησε τη νίκη την οποία, τελικά, δεν κατέκτησε.

Η ροή του αγώνα ήταν εντελώς απρόβλεπτη: Ο Απόλλων προηγήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο μέχρι και με 19 πόντους, όμως από το 43-62 το επί μέρους σκορ υπέρ των γηπεδούχων ήταν 39-14. Το 82-76, με 0-8 των Αχαιών, διαμορφώθηκε στο τελικό 82-84. Ο Κολοσσός έφτασε σε απολογισμό 6-10, ενώ ο Απόλλωνας ανέβηκε στο 7-9.

Για τον Κολοσσό του Δημήτρη Πρίφτη κορυφαίος ήταν ο Σμιθ με 23 πόντους και 12 ριμπάουντ, με εξαιρετική ευστοχία στις προσπάθειές του, ενώ πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Τσάμης με 24. Οι φιλοξενούμενοι του Νίκου Βετούλα πήραν τη νίκη εξαιτίας της αποφασιστικότητας των προσπαθειών του νεοφερμένου Μιλουτίνοβιτς στο τέλος (είχε 15 πόντους συνολικά), ενώ Μπολντς (22 πόντοι) και Ουίλσον (18) ήταν ξανά παραγωγικοί.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-53, 53-66, 82-84.

Οι πόντοι των δύο ομάδων:

Κολοσσός Ρόδου (Δημήτρης Πρίφτης): Παπαντωνίου, Τσάμης 24, Όσμπι 6, Νάτζφεϊ 3, Τσαρ, Γεωργαλλής 7, Κόμματος, Σμιθ 23, Στεφανίδης 8, Σίμπσον 11.

Απόλλων Πάτρας (Νίκος Βετούλας): Ρος 14, Αργυρόπουλος 2, Καπερώνης, Πελεκούδας 1, Μιλουτίνοβιτς 15, Μπολντς 22, Ντάνιελ 2, Ουίλσον 18, Λιανός 4, Οικονομόπουλος, Πέτροβιτς 6.