«Προπόνηση» εν όψει Μπαρτσελόνα (video)

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία, επικράτησε 76-54 του Πανελευσινιακού για τη 15η αγωνιστική της Basket League και εμφανίστηκε πανέτοιμος για το προσεχές παιχνίδι με τη Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία, επικράτησε 76-54 του Πανελευσινιακού για τη 15η αγωνιστική της Basket League και εμφανίστηκε πανέτοιμος για το προσεχές παιχνίδι με τη Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ. Κορυφαίοι για τους «πράσινους» οι Κάρι και Παππάς με 13 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζόουνς με 15 πόντους.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι ο Πανελευσινιακός έμεινε χωρίς πόντο για περισσότερα από οκτώ λεπτά, προηγήθηκαν με 0-22! Στο χρόνο που απέμενε για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση του Παναθηναϊκού και μείωσαν σε 8-22.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι «πράσινοι» μπήκαν νωθρά και ο Πανελευσινιακός κατάφερε να «ροκανίσει» κάπως τη διαφορά (16-28). Κάπου εκεί ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα σερί 10-0 εκτόξευσαν και πάλι τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (16-38). Στα εναπομείναντα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Πανελευσινιακός βελτιώθηκε στην άμυνα του και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 22-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έδειξε και πάλι σημάδια χαλάρωσης και οι γηπεδούχοι πλησίασαν και πάλι στο σκορ (30-43). Στο σημείο εκείνο οι «πράσινοι» αφυπνίστηκαν και κατάφεραν να κλείσουν την τρίτη περίοδο με αέρα 18 πόντων (36-58). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά άγγιξε ακόμη και τους 36 πόντους (36-60), ωστόσο κάπου εκεί οι «πράσινοι» κατέβασαν ταχύτητα και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 54-76.

Τα δεκάλεπτα: 8-22, 22-40, 36-58, 54-76

Πανελευσινιακός (Γιώργος Σκαραφίγκας): Νίκου 5 (5 ασίστ), Παπαμακάριος 13 (3), Αράπης, Ράλεϊ-Ρος 3, Δημάκος, Τζόουνς 15 (12 ριμπάουντ), Μελισσαράτος 4, Τέρνερ 8 (8 ριμπάουντ), Μάντζαρης, Αβραμίδης 6, Χουχούμης

Παναθηναϊκός (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 2, Κάρι 13 (6 ριμπάουντ), Μπατίστ 2, Φώτσης 2, Ούκιτς 6 (5 ασίστ), Λάσμε 10 (9 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης, Γκιστ 6, Παππάς 15 (5 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 5 (1), Ματσιούλις 9 (2)