Βαθμολογική ανάσα για τον Απόλλωνα (video)

Ο Απόλλων Πατρών εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και πήρε σημαντική νίκη (71-65) απέναντι στον Ικαρο Χαλκίδας, ο οποίος παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Απόλλων με τρίποντα από Ουίλσον και Μιλουτίνοβιτς προηγήθηκε 12-8, αλλά ο Ίκαρος απαντούσε με πολυφωνία στην επίθεση, για να προηγηθεί 16-17 πριν ολοκληρωθεί στο 21-21 η πρώτη περίοδος. Κλειστό και αμφίρροπο παρέμεινε το παιχνίδι στη 2η περίοδο, το τέλος της οποίας βρήκε τον Μιλουτίνοβιτς να μετρά 10 πόντους, 9 ο Ουίλσον με 6 ριμπάουντ, όσα είχε μαζέψει και ο Ντάνιελ για τους γηπεδούχους. Στον αντίποδα, οι 11 πόντοι του Άσκα, μαζί με τους 8 του Σάντον και τους 5 του Μανωλόπουλου διατηρούσαν σε διεκδίκηση νίκης την ομάδα της Χαλκίδας που προηγήθηκε με ένα καλάθι, 33-35, στο ημίχρονο.

Διαρκείς εναλλαγές στην 3η περίοδο (14 στο σύνολο του χρόνου) όσον αφορά στο προβάδισμα, με τον Νίκο Αργυρόπουλο να αναλαμβάνει δράση και να πετυχαίνει τους 8 από τους 12 πόντους της ομάδας του μέχρι το 30΄ (53-53), μετά το 41-46 στο 26.40΄΄. Στρναντ και Μανωλόπουλος ήταν οι δύο παίκτες που κρατούσαν «ζωντανούς» τους φιλοξενούμενους σ’ αυτό το διάστημα. Στη 4η περίοδο, οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες 57-57 στο 32ο λεπτό. Σ’ αυτό το σημείο, η ομάδα της Πάτρας πίεσε στην άμυνα και ξέφυγε με 67-57 στο 34′, αφού ο Αργυρόπουλος είχε ευστοχήσει σε δύο τρίποντα. Ο Απόλλων είχε ξεκινήσει με επιμέρος σκορ 14-4 την 4η περίδο, αλλά ο Άσκα δεν είχε πει την τελευταία λέξη για τον Ίκαρο. Με οκτώ σερί δικούς του πόντους μείωσε σε 69-65 στο 38”. Μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες εκατέρωθεν, ο Αργυρόπουλος έδωσε ασίστ στον Ουίλσον, με τον τελευταίο να διαμορφώνει το τελικό, 71-65 με λέι απ στα 15” για τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 33-35, 53-53, 71-65

Διαιτητές: Τανατζής-Μάνος-Γκούμας (Σπυρίδωνος)
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Ρος 6, Αργυρόπουλος 16 (2), Ντάνιελ 9 (12 ριμπ.), Ουίλσον 13 (1 τριπ., 8 ριμπ.), Λιανός 1, Πέτροβιτς 2, Πελεκούδας, Μιλουτίνοβιτς 12 (2), Μπολντς 12 (2)
ΊΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Άρης Λυκογιάννης): Στρναντ 5 (1), Γκόβενς 3, Άσκα 21 (13 ριμπ.), Μανωλόπουλος 10 (1), Σούτον 14 (10 ριμπ.), Γκαγκαλούδης 4, Σποανός, Μάσιτς 3(1), Ρίτσαρντς 4