Κηφισιά για πλέι οφ! (video)

Η Νέα Κηφισιά με τρίποντο του Τσαλδάρη στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης, επικράτησε 77-76 (71-71 κανονική διάρκεια) του ΚΑΟΔ για την 15η αγωνιστική της Basket League και πλέον βρίσκεται στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.

Κορυφαίοι για την ομάδα των βορείων προαστίων  οι Τσαλδάρης (20 π.), Κρόκερ (16 π.) και Λιακόπουλος (11 π.), ενώ από τους Δραμινούς ξεχώρισε ο Τζόουνς με 19 πόντους.

Οι δύο ομάδες μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι και αναλώθηκαν σε άστοχα σουτ, με αποτέλεσμα να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ (5-7). Στη συνέχεια οι νεοφώτιστοι ανέβασαν την απόδοση τους και με επιμέρους 9-5, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα έξι πόντων (10-16). Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΝΚ ξέφυγε ακόμη και με οκτώ πόντους (17-25), ωστόσο κάπου εκεί οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα σερί 8-0 ισοφάρισαν σε 25-25. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν τους επέτρεψαν να προσπεράσουν στο σκορ και διατήρησαν έστω και ισχνό προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (32-33).

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, με την Κηφισιά να παραμένει σε θέση οδηγού (32-38). Οι γηπεδούχοι πάντως είχαν και πάλι απάντηση και με επιμέρους 14-2, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα (46-40) για πρώτη φορά μετά το πρώτο λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια οι Δραμινοί αναλώθηκαν σε πολλά άστοχα σουτ και έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να μειώσει στους τρεις πόντους (48-45) με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο ΚΑΟΔ ξέφυγε ακόμη και με οκτώ πόντους (58-50), ωστόσο οι νεοφώτιστοι είχαν και πάλι τον τρόπο να πλησιάσουν στο σκορ (66-64) και να κάνουν και πάλι το ματς ντέρμπι. Μάλιστα κατάφεραν κιόλας να ισοφαρίσουν (66-66) δύο λεπτά πριν το φινάλε, ωστόσο οι γηπεδούχοι με ένα τρίποντο του Ζάρα και ½ βολές του Σλαφτσάκη διαμόρφωσαν το 70-66. Ο Λιακόπουλος μείωσε προσωρινά σε 70-68, ωστόσο ο Τζόουνς με ½ βολές έδωσε αέρα τριών πόντων στους Δραμινούς (71-68). Οι νεοφώτιστοι πάντως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και με τρίποντο του Λιακόπουλου διαμόρφωσαν το 71-71 και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ (74-74), προτού ο Ζάρας βάλει τους Δραμινούς και πάλι σε θέση οδηγού (76-74). Η Νέα Κηφισιά πάντως «χτύπησε» και πάλι στο φινάλε και με τρίποντο του Τσαλδάρη στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης «απέδρασε» με σπουδαία νίκη (76-77) από τη Δράμα.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 32-33, 48-45, 71-71 (κ.α.), 76-77

ΚΑΟΔ (Νέναντ Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 13 (8 ριμπάουντ), Τζόουνς 19 (7 ριμπάουντ), Στίγκερς 8 (2), Μπράουν 9, Βον 7, Μάρκοβιτς 2, Σπυριδωνίδης 2, Μπάβτσιτς 5, Ζάρας 11 (2)

ΑΕΝΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 2, Λιακόπουλος 11 (!), Κρόκερ 16 (6 ριμπάουντ), Κομποδιέτας 3 (1), Σιούτης, Γκάρετ 8, Γουντς 7, Τσαλδάρης 20 (5), Αντεγκμπόγιε 3 (1), Κακιούζης 2 (7 ριμπάουντ), Μπάρλος 5.