Ντεμπούτο με νίκη για Μίνιτς (video)

Στο ντεμπούτο του Μίλαν Μίνιτς, ο Άρης επικράτησε άνετα με 77-59 του ΚΑΟΔ για τη 14η αγωνιστική της Basket League και άφησε πίσω τους τις δύο σερί ήττες από Τρίκαλα και Κολοσσό Ρόδου.

Στο ντεμπούτο του Μίλαν Μίνιτς, ο Άρης επικράτησε άνετα με  77-59 του ΚΑΟΔ για τη 14η αγωνιστική της Basket League  και άφησε πίσω τους τις δύο σερί ήττες από Τρίκαλα και Κολοσσό Ρόδου. Πρώτος σκόρερ για τους Θεσσαλονικείς ο Πελεκάνος με 13 πόντους, ενώ στους 12 σταμάτησε ο Αθηναίκου. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζόουνς με 19 πόντους.

Οι Δραμινοί μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, ήλεγξαν το ρυθμό και με κύριο εκφραστή των επιθετικών τους προσπαθειών τον Τζόουνς, κατάφεραν αρχικά να προηγηθούν με 5-8 και στη συνέχεια να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με αέρα τεσσάρων πόντων (14-18). Στη δεύτερη περίοδο, ο Άρης μπήκε πιο αποφασισμένος, «έσφιξε» την άμυνα του και γρήγορα κατάφερε να μπει σε θέση οδηγού (20-18). Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο είχαν απάντηση και ισοφάρισαν σε 25-25 στα μισά της δεύτερης περιόδου. Κάπου εκεί οι παίκτες του Μίλαν Μίνιτς πάτησαν γκάζι, εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των Δραμινών και με επιμέρους 10-1, πήγαν στα αποδυτήρια με πλεονέκτημα εννιά πόντων (35-26).

Ο Άρης συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο ημίχρονο και η διαφορά εκτοξεύτηκε πολύ γρήγορα σε υψηλά επίπεδα (52-31). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο οι παίκτες του Μίνιτς είχαν βρει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 58-38. Στην τελευταία περίοδο ο ΚΑΟΔ προσπάθησε να «ροκανίσει» τη διαφορά και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όμως οι Θεσσαλονικείς δεν ήταν διατεθειμένοι
να μπουν σε περιπέτειες και έφτασαν εύκολα στη νίκη με το τελικό 77-59.

Δεκάλεπτα: 14-18, 35-26, 58-38, 77-59.

Άρης (Μίλαν Μίνιτς): Μποχωρίδης 9 (2), Χαντ, Πελεκάνος 13, Τσακαλέρης 11, Ασημακόπουλος 4, Πουλιανίτης,
Χαρίσης 10 (10ρ.), Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 9 (2), Μούρτος 9 (2), Αθηναίου 12, Μήτογλου.

ΚΑΟΔ (Νέναντ Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 8 (1), Τζόουνς 19 (2), Στίγκερς 7 (1), Βον, Μπράουν 9 (1), Μάρκοβιτς,
Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς, Ζάρας 3, Μπένας 11, Χρυσικόπουλος, Κολοβης 2.