Κηφισιά για πλέι οφ (video)

Την τέταρτη νίκη της στα πέντε τελευταία ματς πήρε η Κηφισιά, που επικράτησε 81-73 του Πανελευσινιακού για τη 13η αγωνιστική της Basket League και ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε σε μεγάλη μέρα τον Δημήτρη Τσαλδάρη, που πέτυχε 20 πόντους, ενώ ο εξαιρετικός Λιακόπουλος πρόσθεσε 17. Ρος (18), Παπαμακάριος (14) και Τζόουνς (14) ήταν η τριάδα που ξεχώρισε από τον Πανελευσινιακό, που δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων στην τελευταία περίοδο. Στο 6-7 πλέον η Κηφισιά, στο 5-8 ο Πανελευσινιακός.

Ούσα αρκετά εύστοχη από μέση και μακρινή απόσταση, η Κηφισιά πήρε κεφάλι από νωρίς στο ματς, διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα. Με τρίποντο του Κακιούζη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 19-13, ενώ με νέο εύστοχο σουτ του Τσαλδάρη έξω από τα 6.75, η Κηφισιά προηγήθηκε με επτά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (26-19).

Η απάντηση των παικτών του Σκαραφίγκα ήταν σκληρή άμυνα, που ενεργοποιήθηκε βέβαια μετά το +13 των γηπεδούχων. Τα τρίποντα έπεφταν «βροχή» από την Κηφισιά, με τους Κακιούζη και Βασίλιεβιτς να διαμορφώνουν το 36-23. Οι «σταχυοφόροι» αναφώνησαν «μέχρι εδώ» και βελτιώνοντας την περιφερειακή άμυνά τους, έτρεξαν ένα σερί 12-0 (36-35) με πρωταγωνιστές τους Τζόουνς και Ρος, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο 37-35.

Η τρίτη περίοδος προσέφερε αρκετό θέαμα σε όσους βρέθηκαν στο «Ζηρίνειο», με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Πανελευσινιακός πέρασε μπροστά με καλάθι του Φαγέ (41-43), ωστόσο οι πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Λιακόπουλου στη συνέχεια, διαμόρφωσαν το 51-46. Η Κηφισιά έκλεισε με βραχεία κεφαλή το τρίτο δεκάλεπτο με 57-56.

Η Κηφισιά ήταν καταιγιστική στη συνέχεια, αφού Βασίλιεβιτς και Τσαλδάρης ξαναβρήκαν το «χέρι» τους από τη γραμμή του τριπόντου και έβαλαν θεμέλια νίκης. Οι δύο συνεχόμενες «βόμβες» του πρώτου, έκαναν το σκορ 71-60, δίνοντας σαφές προβάδισμα νίκης στους γηπεδούχους, που παρά την προσπάθεια των παικτών του Πανελευσινιακού στο φινάλε, πήραν την έκτη τους νίκη φέτος χάρη στην ευστοχία τους από τη γραμμή των βολών στο τέλος (81-73).

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 37-35, 57-56, 81-73.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 11, Λιακόπουλος 17, Κρόκερ 10, Κομποδιέτας, Σιούτης, Ψαθάς, Γκάρετ 6, Γουντς 8, Τσαλδάρης 20, Αντεκμπόγιε, Κακιούζης 6, Μπάρλος 3

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου, Παπαμακάριος 14, Αράπης, Ρος 18, Δημάκος 3, Τζόουνς 14, Φαγιέ 3, Μελισσαράτος, Τέρνερ 12, Μάντζαρης 9, Αβραμίδης, Μαγκούνης