Φιλική ήττα Αρη από ΚΑΟΔ

Η ομάδα της Δράμας επικράτησε, με 75-73, του Άρη στο «Nick Gallis Hall» σε φιλικό ματς που έγινε τη Μεγάλη Πέμπτη (9/4).Ο Αρης, ξαναμπήκε σε ρυθμούς αγώνων, έστω και σε φιλικό επίπεδο. Αντιμετώπισε τον ΚΑΟΔ, στο «Nick Galis Hall», από τον οποίο ηττήθηκε με 73-75.

Ο Αρης, ξαναμπήκε σε ρυθμούς αγώνων, έστω και σε φιλικό επίπεδο. Αντιμετώπισε τον ΚΑΟΔ, στο «Nick Galis Hall», από τον οποίο ηττήθηκε με 73-75.

Οι Δραμινοί ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα (4-14 στο 5’) και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 12-21. Η διαφορά έφτασε τους 16 πόντους (18-34), πριν ο Αρης με σερί 8-0 μειώσει σε 26-34. Το ημίχρονο έκλεισε στο 29-37.

Οι κίτρινοι έκαναν την αντεπίθεσή τους στο τρίτο δεκάλεπτο. Με καλή άμυνα και τον Αντεγκμπόγιε να σκοράρει (12 πόντοι στην τρίτη περίοδο), πέρασαν μπροστά με 47-44. Η μάχη συνεχίστηκε και το 30’ βρήκε τις δύο ομάδες στο 55-56 και έτσι προχώρησαν ως το 35’. Σ’ εκείνο το σημείο με δύο συνεχόμενα τρίποντα, ο ΚΑΟΔ έκανε το 65-72. Με τρίποντο του Πάσαλιτς, ο Αρης μείωσε σε 73-74 και μετά τη 1/2 βολές του Τσαλδάρη, ο Αντεγκμπόγιε αστόχησε σε μακρινό τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 29-37, 55-56, 73-75.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 8 (2), Ριντ 5 (1), Τόμας 9 (2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 2, Καραθανάσης 2, Βεζένκοφ 8 (2), Νέιμικ 13, Μούρτος 8, Σίμτσδακ 3, Αντεγκμπόγιε 15 (2).

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 11 (1), Τσαλδάρης 12 (2), Τρότερ 4 (1), Χάρις 5, Γεωργάκης, Όντομ 11 (1), Σπυριδωνίδης 8 (2), Μίσελ 2, Ζάρας 11 (2), Λο 2, Χρυσικόπουλος 3, Παπαμακάριος 6 (2).