Έμεινε στο «κόλπο» (video)

Ζωντανός στη «μάχη» της έκτης θέσης έμεινε ο Κολοοσσός, επικρατώντας 84-80 του ΚΑΟΔ για την 25η αγωνιστική της Basket League.

Ζωντανός στη «μάχη» της έκτης θέσης έμεινε ο Κολοοσσός, επικρατώντας 84-80 του ΚΑΟΔ για την 25η αγωνιστική της Basket League. Η ομάδα της Ρόδου είχε πάρει ευρύ προβάδισμα από το ημίχρονο και το κράτησε, έστω κι αν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Με κορυφαίο τον Ουότερς, ο οποίος είχε 19 πόντους και 8 ασίστ, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο στο +17 (49-32) απέναντι στους Δραμινούς, που δυσκολεύονταν επιθετικά.

Μάλιστα, με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά ανέβηκε και στο +19, αλλά κάπου εκεί άρχισε να μαζεύει τη διαφορά ο ΚΑΟΔ. Βέβαια, ο Κολοσσός δεν έδωσε δικαιώματα, παρά μόνο στα τελευταία τρία λεπτά, όταν οι Μακεδόνες με ένα σερί μείωσαν σε 79-74.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στις βολές, αλλά οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν εύστοχοι και μη αυτοκαταστροφικοί, με το τελικό 84-80 να τους κρατά στο «κόλπο» της έκτης θέσης, έστω κι αν το Ρέθυμνο διατηρεί το πλεονέκτημα.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 49-32, 66-57, 84-80

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 2, Λαρεντζάκης 12 (3), Γουότερς 19, Σμιθ 3 (1), Στεφανίδης 3 (1), Λίντεν 7 (1), Σκοτ 7 (1), Τσάμης 13 (1), Χάγκινς 9, Ρόμπινσον 9

ΚΑΟΔ (Μέξας): Τρόττερ 7 (2), Χάρις 16, Άτκινς 7, Όντομ 14 (2), Μισέλ 3, Ζάρας 10 (2), Λο 9 (1), Χρυσικόπουλος, Τσαλδάρης 9 (2), Παπαμακάριος 5 (1)