Με Άρη η ΑΕΚ, εκτός ο ΚΑΟΔ (video)

Η ΑΕΚ επικράτησε με 77-66 στη Δράμα του ΚΑΟΔ και θα παίξει με τον Άρη στα πλέι-οφ τερματίζοντας στην πέμπτη θέση, με τους γηπεδούχους να μένουν εκτός μετά τη νίκη του Κόροιβου.

Για την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου ο Μενσά – Μπονσού, με τον Μιλόσεβιτς να οδηγεί το σκοράρισμα με 14 πόντους. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ζάρας με 15.

Η Ένωση ξεκίνησε δυνατά και στο μέσο της α’ περιόδου προηγήθηκε με δέκα πόντους, όμως «κόλλησε» στη συνέχεια και ο ΚΑΟΔ πλησίασε στους έξι (13-19).

Οι Δραμινοί πλησίασαν περεταίρω αρχικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά η ΑΕΚ με σερί 15-0 πήρε για τα καλά το προβάδισμα (26-43 ημίχρονο).

Στη συνέχεια η άμυνα της ΑΕΚ χαλάρωσε, δίνοντας την ευκαιρία στον Ζάρα να «ροκανίσει» τη διαφορά, που όμως παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα (50-61).

Παρά τις παρατηρήσεις του Σάκοτα, η Ένωση συνέχισε να παρουσιάζεται νωθρή και οι γηπεδούχοι μείωσαν μέχρι και στους πέντε πόντους τη διαφορά. Όμως οι «κιτρινόμαυροι» κράτησαν τελικά την ψυχραιμία τους και επικράτησαν με 77-66.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 26-43, 50-61, 66-77
ΚΑΟΔ (Μέξας): Τρότερ 10, Χάρις 4, Γεωργάκης 2, Άτκινς 2, Όντομ 12 (9 ριμπ.), Σπυριδωνίδης 2, Μισέλ 4, Ζάρας 15, Λόου 5, Χρυσικόπουλος 4, Τσαλδάρης 3, Παπαμακάριος 3.
ΑΕΚ (Σάκοτα): Γουίλμπεκιν 5, Παπαντωνίου 1, Ντελινινκάιτις 7, Σάκοτα 10 (7 ριμπ.), Κασελάκης, Χέρστον 11, Σαρικόπουλος 12, Αθηναίου 9, Μιλόσεβιτς 14, Ίνγκλις 8.