Ήττα για τον Παναθηναϊκό (video)

Ο Παναθηναϊκός έχασε 82-71 με από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και θα διεκδικήσει την τρίτη θέση του τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» με αντίπαλο τη Φενέρμπαχτσε.

Οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν ανέτοιμοι στο πρώτο παιχνίδι τους στο τουρνουά, αντίθετα με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που θα διεκδικήσει την πρώτη θέση με αντίπαλο την Αρμάνι Μιλάνο.

Για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη 17 πόντους πέτυχε ο Ράις και 15 ο Φριντέτ, ενώ ο Ντόρσεϊ πέτυχε 18 για τους νικητές.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και στο δίλεπτο μπήκαν μπροστά με 10-2, ενώ στη συνέχεια προηγήθηκαν με 20-12, πριν ο Παναθηναϊκός μειώσει στο τέλος της α’ περιόδου σε 24-20.

Στη β’ περίοδο, ο Ντόρσεϊ συνέχισε να …βομβαρδίζει για τους φιλοξενούμενους, όμως οι γηπεδούχοι με κορυφαίο τον Ράις κράτησαν τη διαφορά σε μονοψήφιο επίπεδο με τη συμπλήρωση του πρώτου μισού του αγώνα (45-54).

Η Μακάμπι παρουσιάστηκε ακόμα πιο ανεβασμένη σε άμυνα και επίθεση μετά την ανάπαυλα, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +14′ στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο να κάνουν την ανατροπή και πλησίασαν μέχρι τους 8 πόντους τρία λεπτά πριν από το τέλος, όμως οι παίκτες του Σφαιρόπουλου παρέμειναν ψύχραιμοι μέχρι το τέλος.