Αρχηγού παρόντος! (video)

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από την έδρα του ΚΑΟΔ επικρατώντας 81-65 με τον Δημήτρη Διαμαντίδη να είναι καταλυτικός και να δίνει ουσιαστικά αυτός τη νίκη στους «πράσινους».

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς διανύει περίοδο ντεφορμαρίσματος και αυτό είναι εμφανές στα τελευταία παιχνίδια του καθώς, παρ’ όλο το τελικό σκορ, δεν πέρασε εύκολα στη Δράμα.

Οι γηπεδούχοι κρατήθηκαν μέσα στο παιχνίδι για παραπάνω από 35 λεπτά και η τελική διαφορά των 16 πόντων διαμορφώθηκε στο τέλος. Το ότι οι «πράσινοι» δεν βρίσκονται σε σχετικά καλή κατάσταση φάνηκε και από το γεγονός ότι ο αρχηγός τους, Δημήτρης Διαμαντίδης χρειάστηκε να αγωνιστεί στα 32 από τα 40 λεπτά του αγώνα, καθώς η ομάδα του δεν μπορούσε να πάρει μια διαφορά «ασφαλείας» που θα του έγινε το δικαίωμα να πάρει κάποιες ανάσες κόντρα σε έναν πιο αδύναμο αντίπαλο.

Ο πολύπειρος γκαρντ τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους, δέκα ασίστς και πέντε ριμπάουντς ενώ πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Μπατίστα με είκοσι πόντους ενώ αρκετά καλός ήταν και ο Γκιστ (15π.) αλλά και οι Παππάς (12π.), Σλότερ (12π.).

Απ’ την άλλη, για την αξιόμαχη ομάδα της Δράμας ξεχώρισαν οι Μισέλ και Ζάρας που αμφότεροι είχαν από 14 πόντους ενώ αρκετά καλοί ήταν και οι Παπαμακάριος (10π.) και Όντομ (10π.).

Αυτή ήταν η 18η νίκη του Παναθηναϊκού στο φετινό πρωτάθλημα ενώ για την ομάδα της Δράμας αυτή ήταν η 13η ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 34-42, 51-63, 65-81

ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 5(1), Τρότερ 4(1), Χάρις 8, Γεωργάκης, Άτκινς, Όντομ 10(1), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 14, Ζάρας 14(1), Λο, Χρυσικόπουλος, Παπαμακάριος 10(2)

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 12(3), Μποχωρίδης 1, Γιάνκοβιτς 3(1), Φώτσης 4, Παππάς 12, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 14(2), Γκιστ 15(2), Μπατίστα 20, Λούντζης, Λαουάλ