Πανιώνιο… Δράμα (video)

Ο ΚΑΟΔ πέρασε με 79-72 από τη Νέα Σμύρνη, βρίσκονται σε θέση ισχύος σε ότι αφορά την παραμονή του στην κατηγορία, ενώ έσπρωξε τον Πανιώνιο στην Α2, για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 1981-82.

Στο 3-16 πλέον οι κυανέρυθροι που αναζητούν τρεις νίκες περισσότερες από τον Κόροιβο στα επτά εναπομείναντα ματς για να αποφύγουν το μοιραίο. Ανέβηκαν στο 7-12 οι Δραμινοί που απέχουν δύο νίκες από τον υποβιβασμό.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του,  ενώ η νευρικότητα και το χαμηλό σκορ ήταν χαρακτηριστικό στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε 15-12 στο 10′ αλλά ο Πανιώνιος βρήκε λύσεις στην επίθεση και πέρασε μπροστά 22-20.

Η ομάδα του Μέξα κατάφερε να έχει σωστότερες επιλογές στην επίθεση στη συνέχεια και έμεινε μπροστά στο σκορ και στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (28-30).

Οι γηπεδούχοι βρήκαν επιθετικό ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να παγιώσουν ένα μικρό προβάδισμα της τάξεως των 5 πόντων (44-39). Ωστόσο οι κυανέρυθροι δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν σε εκείνο το διάστημα, με τον ΚΑΟΔ να βρίσκει και πάλι λύσεις για το 51-53 του 30ου λεπτού.

Ο Πανιώνιος δεν έμελε να περάσει ξανά μπροστά. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν πάντα τρόπο για έχουν έστω και βραχεία κεφαλή (61-63), ενώ λίγο πριν το τέλος προηγήθηκαν με 8 (68-76). Οι παίκτες του Χουγκάζ αναλώθηκαν σε βιαστικές επιθέσεις χωρίς αποτέλεσμα, με τον ΚΑΟΔ να μένει ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και να φτάνει στη μεγάλη νίκη με 79-72.

Μεγάλο ματς από τον Ζάρα που σταμάτησε στους 25 πόντους, ενώ με 17 ακολούθησε ο Παπαμακάριος. Βεργίνης και Κόουλμαν με 16 πόντους έκαστον διασώθηκαν από τους Νεοσμυρνιώτες.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 28-30, 51-53, 72-79

Πανιώνιος: Ξανθόπουλος 4, Πετρόπουλος, Βεργίνης 16 (1), Ταπούτος 9, Σπυρόπουλος, Στρναντ 7 (1), Σταμάτης 7, Ασελιν 2, Κόλεμαν 16, Κορόλεφ 11, Ταμπς

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 7 (1), Τρότερ, Χάρις, Άτκινς 8 (1), Όντομ 7, Μίτσελ 2, Ζάρας 25 (3), Λο 4, Τσαλδάρης 9 (3), Παπαμακάριος 17 (2)