Νίκη – «χρυσάφι» για ΚΑΟΔ (video)

Ο ΚΑΟΔ έκανε σημαντικό βήμα παραμονής στη Basket League, επικρατώντας με πολύ καλή εμφάνιση εντός έδρας του Κόροιβου Αμαλιάδας με 78-62.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα σε όλη τη διάρκεια του 40λεπτου, ξεφεύγοντας μάλιστα κάποια στιγμή και με 27 πόντους.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ζάρας με 16 πόντους, όμως αποφασιστική ήταν και η συνεισφορά του Παπαμακάριου, ο οποίος πέτυχε τους δέκα απο τους 14 συνολικά πόντους του στο πρώτο δεκάλεπτο. Το ματς ξεκίνησε ως ντέρμπι, αλλά μετά το 5ο λεπτό ο Παπαμακάριος…πήρε τ’ όπλο του και έτσι ο ΚΑΟΔ κατάφερε να ξεφύγει με 24-16.

Στη δεύτερη περίοδο, τον Παπαμακάριο ακολούθησαν οι Ζάρας και Τρότερ. Ο Κόροιβος κατάφερε να ακολουθήσει μέχρι ενός σημείου, αλλά με ένα επιμέρους σκορ 19-7 ο ΚΑΟΔ πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με διαφορά ασφαλείας (46-31).

Οι γηπεδούχοι είχαν πλέον πάρει για τα καλά το πάνω χέρι και με τους Άτκινς, Μίσελ και Τσαλδάρη να «πυροβολούν», ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους στην τρίτη περίοδο (62-39).

Το επιθετικό κρεσέντο του ΚΑΟΔ συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να φτάνει τα επίπεδα του +27 (69-42 στο 33′). Ο Κόροιβος χάρη στους πόντους του Μάρσαλ περιόρισε το προβάδισμα των Δραμινών για το τελικό 78-62.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 46-31, 62-39, 78-62
ΚΑΟΔ (Κώστας Μέξας): Σλαφτσάκης, Τρότερ 8 (2), Χάρις, Γεωργάκης, Ατκινς 8 (1), Οντομ 10 (2), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 6, Ζάρας 16 (1), Λόου 7, Τσαλδάρης 9 (3), Παπαμακάριος 14 (3)
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜ. (Χάρης Μαρκόπουλος): Ματζέτ, Μάρσαλ 18(2), Γιαννακίδης 3(1), Αγγελόπουλος 13 (2), Μπάουερς 10 (2), Βασίλιεβιτς, Κανονίδης 6, Φιλιππάκος 2, Τέρνερ 4, Ρούμπιο 5, Γαλιώτος 1.