Πέρασε από τη Ρόδο ο Ήφαιστος

Ο Ήφαιστος Λήμνου πέρασε νικηφόρα με 78-60 από την έδρα του Κολοσσού Ρόδου και έκανε άλλο ένα βήμα για την είσοδο στα πλέι - οφ, με τους γηπεδούχους να παραμένουν σε δύσκολη θέση.

Ο Ήφαιστος Λήμνου πέρασε νικηφόρα με 78-60 από την έδρα του Κολοσσού Ρόδου και έκανε άλλο ένα βήμα για την είσοδο στα πλέι – οφ, με τους γηπεδούχους να παραμένουν σε δύσκολη θέση.

Για τους νικητές κορυφαίοι οι Γουίγκινς (17 π.), Γκότσερ (12 π. , 6 ριμπάουντ) και Έβανς (12 π., 6 ριμπάουντ), για τον Κολοσσό οι Τσούπκοβιτς, Ντεμπς και Πίνκστον είχαν από 12 πόντους.

Το ματς ήταν αμφίρροπο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ήφαιστο να ξεφεύγει ακόμα και με έξι πόντους, αλλά τους γηπεδούχους να πλησιάζουν στους τρεις (12-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν συνεχώς το προβάδισμα και το επέκτειναν ακόμα και στους δέκα πόντους προς το τέλος του ημιχρόνου, για να μπουν στα αποδυτήρια μπροστά με 38-27.

Ο Κολοσσός μείωσε την διαφορά στους οκτώ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όμως ο Ήφαιστος δεν πτοήθηκε και έφτασε μέχρι και το +15, με την περίοδο να κλείνει στο 54-41.

Μία μικρή αντεπίθεση των γηπεδούχων νωρίς στην τέταρτη περίοδο δεν είχε συνέχεια, με την διαφορά να φτάνει τους 20 πόντους για το τελικό 78-60.