Παρ΄ ολίγον… Δράμα! (video)

Ο Κολοσσός Ρόδου επιβλήθηκε του ΚΑΟΔ με 72-68 εκτός έδρας, για τη 12η αγωνιστική της Basket League, παρά το γεγονός πώς στην εξέλιξη του αγώνα προηγήθηκε μέχρι και με 27 πόντους διαφορά απέναντι στους Δραμινούς.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 4-8, ενώ ο Κολοσσός ανέβηκε στο 5-7 σημειώνοντας μία σπουδαία νίκη την οποία, πάντως, «τζόγαρε» στη διάρκεια του αγώνα αφού θα μπορούσε να την έχει πετύχει πολύ πιο εύκολα.

Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Ζάρας με 22 πόντους, ενώ ο δεύτερος παίκτης του ΚΑΟΔ με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Παπαμακάριος με 10. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Σκοτ με 17 πόντους, με τους Τσάμη και Μανωλόπουλο να είναι άξιοι συμπαραστάτες έχοντας από 14.

Οι Ροδίτες είχαν καταπληκτική ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6,75 στο πρώτο ημίχρονο, με 11/12, και τον Σκοτ να «πυροβολεί» από παντού. Το ημίχρονο έληξε με 50-29, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων έφθασε στο +27 (29-56).

Από εκεί και πέρα ήταν σαν γύρισε ο διακόπτης υπέρ των γηπεδούχων, που με 11-0 σερί έφεραν σε λογικά επίπεδα τη διαφορά, ενώ με καλή έναρξη στην τέταρτη περίοδο άρχισαν να πλησιάζουν τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα. Στα 57 δευτερόλεπτα πριν το τέλος οι Δραμινοί ισοφάρισαν (68-68), με τον Κολοσσό να επικρατεί, τελικά, στις λεπτομέρειες με 72-68 με καλάθι του Τσάμη και βολές του Στεφανίδη.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 29-50, 51-63, 68-72.

Οι πόντοι των ομάδων:

ΚΑΟΔ (Κώστας Μέξας): Σλαφτσάκης 4, Τρότερ 3, Τζόνσον, Γεωργάκης 2, Άτκινς 5, Όντομ 7 (6 ριμπάουντ), Σπυριδωνίδης, Μίτσελ 4, Ζάρας 22, Λο 7 (5 ριμπάουντ), Τσαλδάρης 4, Παπαμακάριος 10.
Κολοσσός Ρόδου (Άρης Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 3, Λαρεντζάκης, Σιολόγκας, Ουότερς 7, Μανωλόπουλος 14, Σμιθ 1, Στεφανίδης 6, Λίντεν 8, Σκοτ 17 (10 ριμπάουντ), Τσάμης 14, Χάγκινς 2 (8 ριμπάουντ).