Πραγματικός Κολοσσός με Τσούπκοβιτς!

Οι Ροδίτες πέτυχαν τη νίκη της 18ης αγωνιστικής της Basket League, επικρατώντας στη Θεσσαλονίκη με 81-75 του Άρη, φτάνοντας τις τρεις νίκες στο πρωτάθλημα.

Ο Κολοσσός πήρε τεράστια νίκη επί του Άρη με 81-75, και πλέον ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον του, στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην πρώτη κατηγορία.

Το πρώτο δεκάλεπτο κινήθηκε στην ισορροπία, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 17-9, ωστόσο οι Ντεμπς και Μπράουνινγκ έφεραν τους Ροδίτες στο 19-17, στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Οι Θεσσαλονικείς στηριζόμενοι επιθετικά στους Χάρις και Τολιόπουλο και βελτιώνοντας την άμυνά τους, έφεραν τη διαφορά στους 15 πόντους, 2:11 πριν από το τέλος του ημιχρόνου, με την ομάδα του Καστρίτη να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο +11, 43-32.

Οι νησιώτες αντέδρασαν μειώνοντας τη διαφορά στο δίποντο, 58-56, ένα λεπτό πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, συνεχίζοντας την αντεπίθεσή τους στο τελευταίο δεκάλεπτο για να προηγηθούν με 72-70, 4:24 πριν από το τέλος του αγώνα με τρίποντο του Τσούπκοβιτς. Το σύνολο του Κουφού διεύρυνε τη διαφορά του στους 7, 2:49 για τη λήξη της αναμέτρησης για να φτάσει στη μεγάλη νίκη με 75-81.

Για τους νικητές ο Τσούπκοβιτς είχε 22 πόντους, ο Ντεμπς 18, ο Μπράουνινγκ 14, ο Λι 11 κι ο Πίνκστον προσέθεσε άλλους 10. Από τον Άρη ο Τολιόπουλος είχε 15 πόντους, ο Χάρις 14, Τζόουνς και Μπελ είχαν από 11.