Ανάσανε ο ΚΑΟΔ (video)

Νίκη παραμονής για τον ΚΑΟ Δράμας, που με 82-76 πήρε το ροζ φύλλο απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας και επέστρεψε στις νίκες μετά από τρία σερί αρνητικά αποτελέσματα. Μεγάλο ματς οι Ζάρας, Λο.

Οι δύο παίκτες πέτυχαν από 21 και 18 πόντους αντίστοιχα, οδηγώντας τους Δραμινούς στο 3-7, την ίδια στιγμή που ο Απόλλωνας μετρά 4-6. Στους 23 πόντους σταμάτησε ο Ελ Αμίν που δεν μπόρεσε να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη.

Μετά το αρχικό 7-2 του ΚΑΟΔ, ο Απόλλωνας ισορρόπησε και έκλεισε το δεκάλεπτο υπολειπόμενος μόλις ένα καλάθι (16-14).

Πεν και Φιτζπάτρικ από τη μία και Τζόνσον, Παπαμακάριος από την άλλη, οδηγούσαν επιθετικά φιλοξενούμενους και γηπεδούχους αντίστοιχα, ωστόσο με ξέσπασμα των παικτών του Μέξα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε με δέκα (42-32). Το τρίποντο του Φιτζπάτρικ διαμόρφωσε το 42-35 του 20ου λεπτού.

Παρά το κρεσέντο του Ελ Αμίν (48-48) ο ΚΑΟΔ βρήκε και πάλι τις λύσεις, προηγούμενος 56-48 με σερί 8-0 από Παπαμακάριο, Ζάρα και Λο. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 12 (62-50) με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 64-58.

Με 11-0 σερί από Αργυρόπουλο και Ελ Αμίν, ο Απόλλωνας επέστρεψε για τα καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 69-68 πέντε λεπτά πριν το τέλος, αλλά για ακόμα μια φορά, Ζάρας και Παπαμακάριος έδωσαν τη λύση (τόσο από μακριά όσο και από τη γραμμή των βολών) για το τελικό 82-76.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 42-35, 64-58, 82-76

ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης, Τρότερ 11 (2), Τζόνσον 4, Γεωργάκης, Άτκινς 4, Οντόμ 6, Σπυριδονιώτης, Μισέλ 5, Ζάρας 21 (3), Λο 18 (3), Κολοβής, Παπαμακάριος 13 (2)

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Σκορδίλης, Αργυρόπουλος 11 (1), Γκάλογουεϊ 8, Πεν 14 (1), Φιτζπάτρικ 6 (2), Αντωνάκης, Μπάτης 8 (2), Ελ Αμίν 23 (3), Πελεκούδας, Μολφέτας, Νιφόρας, Γεωργαλής 6 (1).