Βαθμολογία; Άριστα 20 (video)

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει την αήττητη πορεία του στην basket league. Νίκησε 95-68 τον Κολοσσό Ρόδου, φτάνοντας τις 20 νίκες στη φετινή σαιζόν, ενώ συμπλήρωσε 70 νίκες στη σειρά στην κανονική περίοδο.

Ο Κολοσσός αντιστάθηκε μόνο στην πρώτη περίοδο, όταν εκμεταλλεύτηκε το νωθρό “πράσινο” ξεκίνημα και προηγήθηκε 15-16. Τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο 10λεπτο με την ομάδα του Πιτίνο να τρέχει ένα επί μέρους 22-4 στα πρώτα 7 λεπτά και να προηγείται 37-20, βάζοντας το νερό στ’ αυλάκι. Συνολικά σε αυτή την περίοδο η ομάδα του Πιτίνο πέτυχε 29 και δέχθηκε μόλις 9 πόντους για να πάει στα αποδυτήρια με +19, 44-25.

Το παιχνίδι είχε ελεύθερη μορφή από εκεί και πέρα, με τον Αμερικανό προπονητή να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους όσοι βρέθηκαν στη 12άδα. Δεν υπήρχε παίκτης με χρόνο συμμετοχής κάτω από τα 10 λεπτά. Η διαφορά έφτασε και στους 31 πόντους, με τους πράσινους να ξεπερνούν τον εντός έδρας μέσο όρο τους για την basket league, φτάνοντας τους 95.

Το τριφύλλι είχε 5 διψήφιους, τους Παπαγιάννη, Τόμας, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Λάνγκφορντ. Ο ψηλός που βρίσκεται σε δαιμονιώδη φόρμα, έκανε ακόμη ένα νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους και 16 ριμπάουντ. Άποντος έμεινε ο Καλάθης παίζοντας μόλις 14 λεπτά, με 0/5 σουτ, αλλά 7 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός μάζεψε 33 ριμπάουντ περισσότερα από τον Κολοσσό, ενώ είχε 30 ασίστ για 15 λάθη στο ματς. Έβαλαν 62 πόντους στο “ζωγραφιστό” ενώ πέτυχαν 29 στο “ανοιχτο” γήπεδο.
Για τους Ροδίτες που ήρθαν στην Αθήνα με 10 παίκτες και θα ψάξουν αλλού για τις νίκες που θα φέρουν παραμονή, ξεχώρισαν οι διψήφιοι Ντεμπς, Μπράουνινγκ και Λι.