Δια χειρός αρχηγού

Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο. Ο Ηλυσιακός έκανε υπομονή και σήμερα δια χειρός Νίκου Χατζή (15π.) πήρε το αίμα του πίσω από την Καβάλα, η οποία τον είχε πετάξει εκτός Κυπέλλου, επικρατώντας με 68-67, στην αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής της Α1.

Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο. Ο Ηλυσιακός έκανε υπομονή και σήμερα δια χειρός Νίκου Χατζή (15π.)  πήρε το αίμα του πίσω από την Καβάλα, η οποία τον είχε πετάξει εκτός Κυπέλλου, επικρατώντας με 68-67, στην αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής της Α1.

Οι γηπεδούχοι αν και βρίσκονταν πίσω σε όλο το παιχνίδι, έκαναν ένα… εντυπωσιακό come back στο δεύτερο ημίχρονο και δη στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον αρχηγό τους να παίρνει τη σκυτάλη από τον Τόμπσον (10π.) και με τη βοήθεια των Χόουλ και Αποστολίδη να σημειώνει κρίσιμους πόντους και να πετυχαίνει και το νικητήριο καλάθι.
Με επιθέσεις σε πολύ γρήγορο ρυθμό και αιφνιδιασμούς οι παίκτες της Καβάλας πήραν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ (2-8, 2΄) και συνέχισαν με τον ίδιο τρόπο (2-12), μη βρίσκονταν… αντίσταση από την πλευρά των αντιπάλων τους. Οι τελευταίοι έδειχναν να είναι… αλλού (6-20, 8΄) και οι φιλοξενούμενοι έκαναν πάρτι. Με μια αντεπίθεση με οδηγό τον Τόμπσον οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν (15-24, 9΄) και να ολοκληρώσουν την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 17-26. Παράλληλα, βελτίωσαν την άμυνα τους και έκλεισαν την ψαλίδα (23-30, 14΄). Παράλληλα, ο Γαλιώτος παίζοντας πολύ καλή άμυνα πάνω στον «απειλητικό» -μέχρι τότε- Μπράιαντ έδωσε άλλο ρυθμό στην ομάδα τπυ και στο ημίχρονο ο Ηλυσιακός βρισκόταν στο -8 (29-37).

Στο δεύτερο μισό, η Καβάλα παρέμενε σε θέση οδηγού, παρότι ο Ηλυσιακός είχε βελτιώσει αρκετά την απόδοση του, μειώνοντας και τα λάθη του, την ώρα που και ο Νίκος Χατζής έδειχνε να αρχίζει να «ξυπνά» (35-40). Πλέον, τόσο οι μεν, όσο και οι δε «πάλευαν» και οι λεπτομέριες ήταν αυτές που έκαναν τη διαφορά (39-44). Με τον Φλεβαράκη να φωνάζει «άμυνα» και τους παίκτες του να τον ακούν και να δίνουν μεγάλη βαρύτητα κατάφεραν να φτάσουν σε απόσταση αναπνοής. Η λήξη της τρίτης περιόδου τους βρήκε στο 47-49. Ακόμη και στις αρχές της τελευταίας περιόδου πάντως, δεν κατάφεραν να προηγηθούν (47-51). Με ένα σερί 4-0 οι «αργοναύτες» κατάφεραν να πάρουν μια ανάσα (47-53). Ο Τόμπσον αν και δεν έδειχνε πια τόσο «απειλητικός», σκόραρε από τη γραμμή των βολών και ισοφάρισε σε 55-55 (35΄). Εκείνος που έδωσε τη λύση από πλευράς Καβάλας ήταν ο Τέιλορ, ο οποίος με έξι σερί πόντους του έκανε το 57-61. Ο Χατζής «απάντησε», όπως όμως και ο Καραποστόλου (59-65). Η «παρέα» του αρχηγού, Χατζή, δεν τα παράτησε και «πάλεψε» μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα και 26΄΄ πριν τη λήξη ήταν στο -4 (63-67), με τον Καραποστόλου να έχει κάνει το 5ο προσωπικό φάουλ του. Ο Νάνα ήταν εκείνος που ανέλαβε τη δύσκολη επθεση και ευστόχησε σε τρίποντο (66-67, 19΄΄ ). Οι παίκτες του Πρίφτη δεν περίμεναν την μεγάλη αντεπίθεση από πλευράς γηπεδούχων απ’ ότι φάνηκε και υπέπιπταν σε λάθη, με τον Ηλυσιακό να έχει την τελευταία επίθεση (7΄΄), παρά την τάπα του Σίμτσακ στον Τζόνσον. Το σθένος και η εμπειρία του Χατζή έκαναν τη διαφορά. Πήρε πάνω του το παιχνίδι και ευστοχώντας έγραψε το τελικό 68-67.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 29-37,  47-49, 68-67.

Ηλυσιακός (Πρίφτης): Σπανός, Ματαλόν, Τζόνσον 2, Τόντιτς 8,  Χάρντινγκ 4, Χατζής 15, Αποστολίδης 10, Τόμπσον 10 (2), Χολ 13 (1), Κασελάκης 4, Γαλιώτος 2.

Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 4, Γκάρισον 2, Αγγελόπουλος 3, Τέιλορ 14, Στεφανίδης 3, Κοστόφ 5, Καραποστόλου 22 (3), Σίμτσακ 6, Ο Μπράιαντ 8.