“Ανάσα” παραμονής για το Ρέθυμνο

Το Ρέθυμνο επικράτησε εκτός έδρας της Κύμης στο κλειστό «Τάσος Καμπούρης», με 84-77 για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για παραμονή.

Πριν από την έναρξη του αγώνα, η γηπεδούχος ομάδα βρίσκονταν 2 βαθμούς μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού αλλά μετά την ήττα, το Ρέθυμνο μείωσε την διαφορά στον ένα πόντο. Η υπόθεση παραμονή δεν έχει ξεκαθαρίσει για την ομάδα της Εύβοιας, καθώς απομένουν ακόμη 4 αγωνιστικές.
Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν εξαιρετικό ξεκίνημα και πήραν κεφάλι στο σκορ με 7-13, ενώ στο έβδομο λεπτό προηγήθηκαν ακόμη και με δέκα πόντους. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 20-22. Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να χτίσουν μια διαφορά ασφαλείας και το ημίχρονο βρήκε το Ρέθυμνο να προηγείται με ένα πόντο 38-39.
Η Κύμη άσκησε μεγάλη πίεση στο Ρέθυμνος την τρίτη περίοδο και βρέθηκε μπροστά με 58-54 όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν τις λύσεις για να φτάσουν στη νίκη.  Ο Μπαρτ Τζούνιορ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Ρεθύμνου καθώς πέτυχε 29 πόντους, ο Μπάντερ βοήθησε με 17 ενώ 16 πόντους, με 7 ασίστ και 5 κλεψίματα είχε ο Χίκεϊ. Με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ, Κρις Όρτον ήταν ο κορυφαίος της Κύμης.
Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-39, 58-54, 77-84