Όσο ζει ελπίζει ο ΠΑΟΚ

Ο Δικέφαλος του βορρά επικράτησε του Πανιωνίου με σκορ 83-73 και μπορεί ακόμα να ονειρεύεται τετράδα. Κορυφαίος ο Χάτσερ (φωτό) με 23 πόντους.

Την 15η του νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League πήρε ο ΠΑΟΚ, αυτή τη φορά απέναντι στον Πανιώνιο οποίος γνώρισε την 16η του ήττα.

Οι “κυανέρυθροι” πάντως μπήκαν καλά στο παιχνίδι και για ένα δεκάλεπτο είχαν την πρωτοπορία στο σκορ (20-23). Ο ΠΑΟΚ όμως με μπροστάρη τον Χάτσερ και με ευστοχία από μακρυά (8/15) πέρασαν μπροστά και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 47-43.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ αργά αλλά σταθερά ανέβαζε τη διαφορά με τον Πανιώνιο να μη μπορεί να προσεγγίσει. Λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου η ομάδα του Παπαθεοδώρου ανέβασε τη διαφορά στους 11 πόντους για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 65-56.

Η διαφορά έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της στο 37ο λεπτό (79-66) με το ματς να ολοκληρώνεται στο 83-73. Ο Χάτσερ ολοκλήρωσε το ματς με 23 πόντους ενώ 17 είχε ο Γκος. Εντυπωσιακός για τον Πανιώνιο ήταν ο Ντόρσεϊ ο οποίος κατέβασε 17 ριμπάουντ έχοντας και 12 πόντους.