Στα πλέι – οφ δια χειρός Βλάντο

Ο Χολαργός νίκησε 76-63 τον Άρη με πρωταγωνιστή τον Βλάντο Γιάνκοβιτς και εξασφάλισε θέση στα πλέι - οφ, αφήνοντας εκτός τους Θεσσαλονικείς.

Ο Χολαργός νίκησε 76-63 τον Άρη με πρωταγωνιστή τον Βλάντο Γιάνκοβιτς και εξασφάλισε θέση στα πλέι – οφ, αφήνοντας εκτός τους Θεσσαλονικείς.

Ο Γιάνκοβιτς ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 16 πόντους, ενώ από 12 είχαν Χόκινς και Αγκμπελέσε, με τον Λοβ στους 10. Για τον Άρη 19 πέτυχε ο Τζόουνς, ενώ 12 είχε ο Μποχωρίδης.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά το ματς κάνοντας σερί 5-0 με τον Χάρις, ενώ στην συνέχεια την σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Μποχωρίδης, με τον Χολαργό πάντως να μειώνει στον πόντο έξι λεπτά πριν το τέλος της α’ περιόδου (9-10). Σλαφτσάκης και Τολιόπουλος ανέβασαν την διαφορά στους οκτώ (11-19), πριν οι γηπεδούχοι μειώσουν τελικά στους έξι στο τέλος του δεκάλεπτου (15-21).

Oι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι εύστοχοι με ΜακΓκι, Τζόουνς και Μποχωρίδη στο ξεκίνημα της β’ περιόδου, όμως ο Χολαργός άρχισε να κλείνει την ψαλίδα και πλησίασε στους δύο (28-30), δυόμισι λεπτά πριν το τέλος του δεκάλεπτου. Ο Άρης ξέφυγε ξανά με έξι, αλλά ο Χόκινς με καλάθι 20” πριν το τέλος του ημιχρόνου μείωσε σε 32-35.

Στην τρίτη περίοδο, ο Άρης διατηρούσε το ισχνό του προβάδισμα αρχικά, όμως ο Χολαργός κατάφερε να περάσει μπροστά με 41-39, 7’25” πριν από το τέλος του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι αύξησαν το προβάδισμα  μέχρι και στους τέσσερις πόντους, ο Άρης κατάφερε να ισοφαρίσει σε 47-47, όμως ο Χολαργός τελείωσε την περίοδο τρεις πόντους μπροστά (50-47).

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Χολαργό να ξεφεύγει κάνοντας σερί 7-0, ενώ έξι λεπτά πριν το τέλος ανέβασε την διαφορά και στους δέκα πόντους (59-49). Ο Άρης όμως με δικό του σερί πλησίασε στο 59-55, τρία λεπτά πριν από τη λήξη, για να απαντήσουν Λοβ και Τάλτον με σερί δίποντα. Μία τεχνική βολή του Τάλτον και ένα φάουλ του Λοβ διατήρησαν την αγωνία, με τους Θεσσαλονικείς να πλησιάζουν στο 63-58 στο τελευταίο δίλεπτο. Τελικά, ο Χολαργός κατάφερε να κρατήσει την πολύτιμη νίκη μέχρι το τέλος, με τους παίκτες του να είναι εύστοχοι στις κρίσιμες τελευταίες ελεύθερες βολές και τον Βλάντο Γιάνκοβιτς να πετυχαίνει τους εννέα τελευταίους πόντους της ομάδας του με δύο τρίποντα.