«Ζωντανός» ο Ηλυσιακός

Ο Ηλυσιακός επικράτησε 78-77 του ΠΑΟΚ εντός έδρας για την 25η αγωνιστική της Basket League και σε συνδυασμό με την ήττα του Πανελευσινιακού από τον ΚΑΟΔ, έμεινε «ζωντανός» όσον αφορά την υπόθεση παραμονή.

Η ομάδα των Ιλισίων με κορυφαίους τους Καυκή (15 π.), Χατζή (14 π.) και Βαβάτσικο (14 π.) πήρε σημαντική νίκη απέναντι στον «Δικέφαλο» του Βορρά και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία. Αντίθετα οι Θεσσαλονικείς έχασαν την ευκαιρία να εξασφαλίσουν και μαθηματικά την τέταρτη θέση.

Οι γηπεδούχοι αν και μπήκαν κάπως μουδιασμένα στο παιχνίδι, ισορρόπησαν τον ρυθμό στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου και με μπροστά τον Καυκή έκλεισαν τη πρώτη περίοδο, προηγούμενοι με 22-19. Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Τζίμη Κουστένη μπήκαν πολύ καλά και πολύ γρήγορα πήραν διαφορά εννέα πόντων (30-21). Οι Θεσσαλονικείς με τους Μαργαρίτη και Μπόγρη να παλεύουν μόνοι τους επιθετικά, προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, ωστόσο ο Ηλυσιακός είχε βρει ρυθμό και πήγε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (47-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος προς το καλύτερο. Βελτίωσε την άμυνα του, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων και μείωσε στο καλάθι με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (55-53).

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ο Ηλυσιακός με διαδοχικά καλάθια του Τσουγκαράκη ξέφυγε με οκτώ πόντους διαφορά (61-53), ωστόσο οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και αφού πρώτα ισοφάρισαν (64-64), στη συνέχεια πήραν το προβάδισμα (64-66) μετά από πολύ ώρα. Στο τελευταίο πεντάλεπτο το ματς έγινε ντέρμπι, με το σκορ να αλλάζει συνέχεια χέρια και τελικά τον Ηλυσιακό να παίρνει το ροζ φύλλο με το τελικό 78-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 47-34, 55-53, 78-77.

Ηλυσιακός (Τζίμης Koυστένης): Καυκής 15 (1), Φακοπουλίδης, Χατζής 14, Ζούμπος, Δορκοφίκης 7 (2), Βαβάτσικος 14 (1), Ιωάννου 2, Τζουγκαράκης 8, Μποντζ 9, Πίγκραμ 9.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Πέιν 8 (2), Κούπερ 11 (3), Χαραλαμπίδης 7, Τσόχλας 9 (2), Τσαιρέλης 9, Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 9 (1), Καλλές, Μπόγρης 10, Κασελάκης 9 (1).