Οι ελπίδες στον Ηλυσιακό, το ρεκόρ στον Χατζή (video)

Η ομάδα του Τζίμη Κουστένη επικράτησε, με 79-71, για την 23η αγωνιστική της Basket League του Ίκαρου Χαλκίδας, αναπτέρωσε τις ελπίδες για παραμονή, ενώ ο Νίκος Χατζής με 19 πόντους έσπασε το ιστορικό ρεκόρ του Άγγελου Κορωνιού και πέρασε στην πρώτη θέση των σκόρερ της Α1.

Το ματς ανάμεσα στον Ηλυσιακό και τον Ίκαρο, για τους γηπεδούχους, αποτελεί σημείο αναφοράς στη σεζόν. Σε ατομικό επίπεδο ο Νίκος Χατζής σκόραρε 19 πόντους κι έφτασε τους 5184 στην Α1. Ήθελε πέντε για να φτάσει και έξι για να περάσει (πριν το ματς ήταν στους 5165) τον Άγγελο Κορωνιό και την ιστορική του συγκομιδή των 5170 πόντων στην Α1. Πλέον ο πολύπειρος παίκτης του Ηλυσιακού είναι ο κορυφαίος σκόρερ στη σχετική λίστα του ΕΣΑΚΕ και ο κάτοχος του νέου ρεκόρ.

Αγωνιστικά οι γηπεδούχοι κατέκτησαν την πολυπόθητη νίκη και στα τρία παιχνίδια που απομένουν θα παίξουν τα ρέστα τους, με καλύτερες πιθανότητες μετά τη μεγάλη επικράτηση επί των Χαλκιδέων, για την παραμονή στην κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι του Θανάση Γιαπλέ έπεσαν στο 6-17, απολογισμό που έχει, πλέον, και ο Ηλυσιακός αλλά και ο Πανελευσινιακός. Η λογική «λέει» πώς από τις τρεις αυτές ομάδες οι δύο θα γνωρίσουν τον υποβιβασμό και η μία θα παραμείνει στην Basket League, επομένως αναμένεται μάχη στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές!

Για την 23η κερδισμένοι αναδείχθηκαν οι παίκτες του κόουτς Κουστένη. Άρχισαν εξαιρετικά το παιχνίδι, κάνοντας επί μέρους σκορ 28-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως και πάλι δεν μπόρεσαν να κρατήσουν την υπέρ τους διαφοράς. Η διαχείριση του σκορ είναι ένα από τα μεγάλα προβλήματα του Ηλυσιακού κι αυτό κόντεψε να του κοστίσει και απέναντι στον Ίκαρο, ο οποίος έμεινε στο 0-12 εκτός έδρας και χωρίς νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Με 15-25 στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο ημίχρονο στο -6 (43-37), με το ματς να είναι ανοικτό.

Μετά από μία καλή γι΄ αυτούς τρίτη περίοδο (13-19) οι δύο ομάδες πήγαν στο τέταρτο δεκάλεπτο ισόπαλες, με 56-56, με τον Ηλυσιακό να παίρνει τελικά τη νίκη, με τη βοήθεια και του κόσμου του ο οποίος έδωσε σημαντικό «παρών». Τα δεκάλεπτα: 28-12, 43-37, 56-56, 79-71. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νίκος Χατζής με 19 πόντους, που μαζί με τον Μποντζ (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ) ήταν καθοριστικοί στο τέλος όπου ο Ηλυσιακός εξασφάλισε τη νίκη. Ο Ιωάννου με 17 ήταν άξιος συμπαραστάτης τους με 9 ριμπάουντ να συμπληρώνουν τη στατιστική του. Για τον Ίκαρο οι Ρόμπερσον με 22 πόντους και Γκαγκαλούδης με 19 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των ηττημένων.

Οι πόντοι των ομάδων:

Ηλυσιακός (Τζίμης Κουστένης): Καυκής 10 (5 ασίστ), Φακοπουλίδης, Αντωνάκης 5, Χατζής 19, Δορκοφίκης3 (6 ριμπάουντ), Ιωάννου 17 (9 ριμπάουντ), Τζουγκαράκης 2, Μποντζ 15 (5 ριμπάουντ), Πίγκραμ 8 (5 ριμπάουντ)
Ίκαρος Χαλκίδας (Θανάσης Γιαπλές): Ρόμπερσον 22, Ούντολ 8 (4 ασίστ), Άσκα 5, Μανωλόπουλος 2, Σάτον 5, Γκαγκαλούδης 19 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα), Σπανός, Ρίτσαρντς 10 (11 ριμπάουντ)