Πάτησε «γκάζι» στο δεύτερο (video)

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο στην έδρα του Ικάρου Χαλκίδας, αλλά έδειξε τον καλό του εαυτό στο δεύτερο μέρος, κερδίζοντας με 85-64.

Με τον Μάικ Μπράμο να έρχεται με κεκτημένη ταχύτητα από το ματς με τη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ και να πετυχαίνει 16 πόντους και τον Φώτση να προσθέτει άλλους 12, η ομάδα του Φραγκίσκου Αλβέρτη πέτυχε άλλη μία νίκη στην Basket League, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ, ξεκίνησε με διαθέσεις να κοντράρει τους «πράσινους» και με τον Γκαγκαλούδη να «πυροβολεί», η πρώτη περίοδος βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με μόλις τρεις πόντους (22-19).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με σκόρερ τους Φώτση και Κάρι, αλλά οι γηπεδούχοι παρέμειναν ανταγωνιστικοί και στην εκπνοή του πρώτου μέρους ισοφάρισαν σε 42-4-2 με τρίποντο του Σπανού!

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από τα αποδυτήρια αγριεμένος και τρέχοντας ένα σερί 13-0 πήρε κεφάλι, με την τρίτη περίοδο να τον βρίσκει μπροστά με 68-53.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου ο Ίκαρος κατάφερε να πλησιάσει μέχρι και στους 11, αλλά οι «πράσινοι» παρέμειναν σοβαροί και εξασφάλισαν τη νίκη με το τελικό 85-64.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 42-42, 53-68, 64-85.

Ίκαρος Χαλκίδας (Γιαπλές): Ρόμπερσον 12, Γούντολ 3, Άσκα 12, Μανωλόπουλος 8, Σάτον 4, Γκαγκαλούδης 15, Σπανός 5, Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Ρίτσαρντς 5, Μπέμπης.
Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 16, Κάρι 5, Φώτσης 12, Ούκιτς 11, Λάσμε 10, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης, Παππάς 10, Γιάνκοβιτς 8, Ματσιούλις 5, Ράιτ 6.