Κολοσσός, όνομα και πράγμα! (video)

Ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε με 75-64 του Πανιωνίου στο «Βενετόκλειο» και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή στη Basket League.

Οι Ροδίτες έφτασαν τις οκτώ νίκες στη σεζόν και ξέφυγαν από τους ανταγωνιστές τους στην ουρά, με τον Τσάμη να συμβάλλει καθοριστικά στη νίκη πετυχαίνοντας 17 πόντους.

Σημαντικός παράγοντας που οδήγησε τους γηπεδούχους στην επιτυχία ήταν και η υπεροχή στα ριμπάουντ (31 έναντι 23).

Από τους «κυανέρυθρους» ο ΜακΚόλουμ πέτυχε 26 αλλά η προσπάθειά του δεν στάθηκε αρκετή για να αποφευχθεί η ήττα.

Η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού μπήκε αποφασισμένη από την πρώτη περίοδο, η οποία βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται 20-14.

Στην δεύτερη περίοδο ο Κολοσσός ήταν σταθερός στα ποσοστά του, ενώ οι «κυανέρυθροι» στηρίζονταν σχεδόν αποκλειστικά στα τρίποντα του ΜακΚόλουμ, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με τους γηπεδούχους δέκα πόντους μπροστά (38-28).

Οι Τσάμης και Στεφανίδης κυριάρχησαν στο σκοράρισμα κατά την τρίτη περίοδο, ενώ ο Πανιώνιος εξακολουθούσε να είναι άστοχος, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 15 πόντους (55-40 στο 28′), πριν κλείσει στο 57-48.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Κολοσσός απλά συντήρησε το προβάδισμά του απέναντι σε έναν Πανιώνιο που είχε μείνει από δυνάμεις, πανηγυρίζοντας το τελικό 75-64.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 38-28, 57-48, 75-64

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Μιχάλης Κουταλιανός): Παπαντωνίου 3, Τσαρ 8 (2), Γεωργαλής 8, Χόπκινς, Σμιθ 10, Στεφανίδης 10, Τσάμης 17 (2), Κακαρούδης 7, Πάντιτς 5, Νάτζφεϊ 7 (1).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 26 (5), Ντούβνιακ, Κάρτερ 12 (2), Μίλμπουρν 6 (1), Αθανασούλας 2, Μπατής, Σκορδίλης, Λάνγκφορντ 8, Μίτσελ, Σίμτσακ 4, Κυρίτσης, Σαλούστρος 6.